7 rzeczy, które koniecznie musisz wiedzieć o e-papierosach

W ostatnich latach w Polsce coraz większa popularnością cieszą się e-papierosy. Trend ten przywędrował do nas dosyć późno, z resztą jak i wiele innych. Można stwierdzić, iż jest on następstwem dwóch czynników: wzrostu popularności zdrowego trybu życia i dbania o ekologię, jak i wejścia w życie ustawy zabraniającej palenia tytoniu w miejscach publicznych. Oba zjawiska wiążą się z troską o zdrowie społeczeństwa. Jednakże jak przekonać do nie palenia tych, którzy robią to dla przyjemności? A można! Zapewniając im satysfakcjonującą alternatywę, która niesie za sobą wiele pozytywnych aspektów. Przyjrzyjmy się temu dokładniej!

Co to jest e-papieros?

Mianem tym określamy zamiennik analogowego papierosa, który dzięki swoim właściwościom nie narusza naszego zdrowia, a pozostawia te same walory smakowe i dodatkowo pobudza zmysły.  Ponadto ma aspekt społeczny, ponieważ paląc go nie trujemy innych i lepiej traktujemy środowisko (nie tylko poprzez brak  wydzielania substancji smolistych ale również przez wielokrotne używanie tego samego urządzenia).  Trzy podstawowe elementy e-papierosa to bateria (zasilanie), atomizer (to on wytwarza parę przetwarzaną z powietrza) i wkład zawierający płyn z nikotyną. W chwili zaciągania  się, bateria wielokrotnego ładowania zasila atomizer, który wytwarza parę wodną przelatującą przez zbiorniczek z płynem, przez co na mikroskopijne krople pary wodnej dostaje się płyn z kardridży zawierający nikotynę oraz wybrany aromat smakowy. Ten wynalazek XXI wieku jest dziełem chińskich naukowców i już zdołał zawojować świat równie spektakularnie, jak dynamit czy porcelana.

Jakie są rodzaje e-papierosów?

Na rynku dostępne są różne formy e-papierosa, począwszy od tych, które wyglądają jak:

 • tradycyjny papieros

 • fajka tzw. e-fajka

 • przypominające długopis

Wybór formy należy do użytkownika, lecz idea wciąż jest ta sama. Dodatkowo możemy zmieniać stężenie nikotyny oraz wkłady smakowe w zależności od upodobań i czasu palenia fajki. Jeżeli jesteś nastawiony na całkowite rzucenie palenia – powinieneś stopniowo zmniejszać zawartość nikotyny w kartridżu.

Rozpatrzmy, jakie profity daje nam e-papieros?

 • Przede wszystkim jest on pozbawiony ponad 4 tysięcy substancji rakotwórczych, które możemy znaleźć w zwykłym papierosie, a zawartość nikotyny możemy regulować sami (czysta nikotyna nie jest rakotwórcza ale powoduje inne choroby dlatego powinno dążyć się do wyeliminowania jej z użytku) stosując kartridże o różnej jej zawartości. W e-papierosie najczęściej stosowany jest glikol propylenowy, który wg. polskiego prawa nie jest groźny dla zdrowia, a Amerykańska „Food and Drug Administration” określa go jako „generalnie nie szkodliwy” związek stosowany w przemyśle spożywczym czy kosmetycznym.

 • Pozwala na rzucenie palenia i według badań jest w tym skuteczniejszy niż plastry, gumy do żucia czy tabletki z nikotyną. Co za tym idzie dzięki rzuceniu palenia będziesz mieć lepszą kondycję, poprawi się stan Twojej skóry, włosów i już nigdy nie będziesz czuć od siebie odoru papierosów!
 • Rzucenie palenia pozwala zaoszczędzić pieniądze, które można przeznaczyć na inne przyjemności. Koszt zakupu zestawu z odpowiednią liczbą kartridży jest stosunkowo wysoki, jednakże zwraca się on z każdą nie kupioną paczką papierosów! Dla osób palących może oznaczać to obniżenie kosztów nawet do 80%!
 • Co ciekawe e-papieros może uchronić Cię przed grypą! Tak, to nie jest żart! Badania nad właściwościami glikolu propylenowego przeprowadził w 1942 roku dr Robertson. Wykonał badanie na dwóch grupach myszy – jedna została spryskana glikolem, a druga nie. Obie grupy zostały poddane działaniu wirusa grypy. Wynikiem eksperymentu była śmierć grupy drugiej. Stało się tak ponieważ glikol niszczy bakterie takie jak pneumokoki czy streptokoki i już niewielka jego ilość w powietrzu skutecznie chroni organizm przed zarażeniem.
 • E-papieors ma też kolejną zaletę – jest w stanie zapewnić Ci rytuał „palenia” czego już guma czy plaster nie potrafi zrobić. To duży plus zwłaszcza dla tych, którzy palą zarówno dla relaksu,  jak i dlatego, iż „lubią puścić dymka”.  Jedyne czego w nim brak to konieczności strzepywania do popielniczki ale i „pyknąć sobie” w niego można.
 • Jest bezzapachowy dzięki czemu można go wszędzie ze sobą zabrać, zarówno do pociągu, jak i restauracji, a jego zapach nie będzie nikomu przeszkadzać.
 • W Polsce nie ma również zakazu używania e – papierosa, więc nie ma ryzyka otrzymania mandatu, paląc go podczas jazdy samochodem, co grozi w przypadku zapalenia normalnego papierosa.

E – papieros nie jest jednak pozbawiony wad:

 • Jedną z nich jest zawartość nikotyny (ale niekoniecznie). Mimo, iż nie ma ona działania rakotwórczego to jednak prowadzi do wielu chorób. Dlatego też zalecane jest stosowanie wkładów zawierających niskie jej stężenie lub nawet zerowe, zwłaszcza w przypadku osób z chorobami krążenia czy serca.
 • Jest to stosunkowo nowy wynalazek, dlatego brak jest dostatecznych badań na jego temat.  Wszystkie dotychczas przeprowadzone nie wykazały jego szkodliwego wpływu na organizm ludzki.
 • Krótka egzystencja produktu na rynku oznacza również, iż nie jest to urządzenie idealne, aczkolwiek producenci pracują nad wydajnością kartridży i baterii. Może o tym świadczyć fakt, iż gwarancja na nie jest coraz dłuższa.
 • Negatywnym aspektem może być również mała świadomość społeczna zwłaszcza w krajach, w których e-papieros pojawił się stosunkowo niedawno. Mimo, iż palenie go w miejscach publicznych nie jest zakazane, to w szpitalach czy innych instytucjach możecie spotkać się z zakazem jego użytkowania.
 • Dla tych którzy lubią dostać „porządnego kopa” w gardło nie będzie to również idealny zamiennik analogowego papierosa, ponieważ nie ma w nim substancji smolistych, które dają to specyficzne doznanie. Jednakże można się do niego przyzwyczaić jeżeli naszym priorytetem jest zdrowie.

Jak dokonać dobrego wyboru?

Pierwszy zakup jest niezmiernie ważny zwłaszcza jeżeli nie mamy silnej motywacji by rzucić palenie. Nieudany zakup, utopione pieniądze i okropny smak może nam skutecznie wybić z głowy podjęcie drugiej próby. Dlatego też warto zainwestować w dobry zestaw startowy i późnej eksperymentować ze smakami wkładów – a jest w czym wybierać – Italian tutti frutti czy Pinacolada brzmią zachęcająco! Czyż nie? Dlatego przed dokonaniem zakupu warto odwiedzić różne fora internetowe gdzie możemy zapoznać się z opinią osób, które już kupiły e-papierosa oraz nie szczędzić pieniędzy na oryginalny zestaw od znanego producenta.

Nasz wybór powinien zależeć przede wszystkim od tego jak dużo palimy, ponieważ będzie to rzutować na wybór baterii i zawartości zestawu. Jeżeli palisz dużo i lubisz wypuszczać dużo dymu warto jest również zwrócić uwagę na pojemność zbiorniczka  na Liqiud – ciągłe uzupełnianie może być uciążliwe zwłaszcza dla tych którzy często przebywają poza domem i nie mają ochoty zabierać ze sobą całego zestawu. Zapewne dla niektórych z Was rozmiar również będzie miał znaczenie. Na rynku dostępne są e-papierosy podobne wizualnie do tradycyjnego analogu, lecz te w formie pena są znacznie większe, przez co nazywane są często „stacjonarnymi”, tj. przeznaczonymi do użytku domowego.

Na co zwrócić uwagę?

Istnieją dwa warianty wyposażenia e-papierosa, a jego dobór zależy od naszych preferencji i tego jak często będziemy korzystać z e-papierosa. Ważne jest również abyśmy przed dokonaniem zakupu sprawdzili czy na rynku dostępne są niezbędne akcesoria oraz części zamienne, ponieważ bez nich e-papieros szybko może okazać się bezużyteczny.

1. Wersja oddzielna:

Atomizer- do wielokrotnego użytku, średni koszt oscyluje w granicach 50zł, posiada gwarancję, jednak jest dość awaryjny. Jeśli posiadamy e- papierosy z atomizerami to musimy mieć dodatkowo zapasowy atomizer.

Kartridż – wymienny pojemnik na płyn tzw. Liquid.

2. Wersja łączona:

Kartomizer – połączenie kartridżu i atomizera. Kartomizery nie posiadają gwarancji, a ich koszt oscyluje w granicach 6 – 8 zł. Kartomizery możemy wielokrotnie napełniać. Nie trzeba ich czyścić, ani odsączać, jak to ma miejsce w przypadku klasycznych atomizerów. Polecane są dla początkujących palaczy.

Marka a cena.

Na polskim rynku możemy znaleźć kilka marek e-papierosów jednakże warto mieć świadomość, iż często są one towarem pochodzącym od jednego producenta. Poniżej wymienione marki spotykają się z największym zainteresowaniem i co ważne zadowoleniem z użytkowania.

 • Avangarde
 • Colinss
 • Mild
 • Nicore
 • Trendy
 • Volish

Natomiast szczególnie niepolecana przez e-palaczy jest marka Health. Mimo, iż jej produkty są do kupienia w bardzo przystępnych cenach to jednak ich jakość pozostawia wiele do życzenia (wniosek oparty na podstawie analizy wypowiedzi internautów).

Ceny są bardzo różne. Najtańsze e-papierosy, ze słabą baterią można już kupić za 10 zł. Nieco droższe kosztują 30 – 40 zł (jednakże taki model nie posłuży nam zbyt długo – czasem jest to 1 dzień przy intensywnym paleniu). Na modele najlepszych, wymienionych wyżej marek, zapakowane w gustowne, dopracowane pudełka będziesz potrzebować minimum 100 zł. Najdroższe, z zestawem kartridżów oraz dodatkową baterią, potrafią kosztować nawet 300 zł, jednakże należy pamiętać, iż jest to inwestycja w nasze zdrowie oraz zakup jednorazowy, więc jeżeli dokonamy właściwego wyboru nasz e-papieros długo nam będzie służył. Kto wie, może nawet do końca „detoksu” nikotynowego?!

Podsumowując pamiętajmy, że e-papieros to lepsza i zdrowsza alternatywa dla analogowych papierosów, jednakże może on również uzależnić. Z pewnością jest to mniej szkodliwe uzależnienie zarówno dla Ciebie, jak i Twojego otoczenia, lecz mimo wszystko będziesz do niego przywiązany. Proponujemy potraktować go jako krok ku lepszemu, bezdymnemu życiu i postarać się z czasem wyeliminować go ze swojego życia!

W mergeto.pl pojawił się również tenże wynalazek i wygląda na model godny polecenia http://www.mergeto.pl/merged-auction/761364/elektroniczny-papieros-e-go-tank-1100mah-okazja . Czy słyszeliście o nim? A może macie jeszcze jakieś pytanie dotyczące e-papierosów? Zadajcie nam je w komentarzach pod aukcją oraz podzielcie się swoimi opiniami, pomagając dzięki temu innym w dokonaniu właściwego wyboru!

 


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.