Czy noszenie soczewek kontaktowych może podnieść jakość życia?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: zdecydowanie tak! Z roku na rok przybywa użytkowników soczewek kontaktowych, a każdy kto choć raz je założył – zasmakował  słodkiej  wolności, którą ze sobą niosą. Jakie są korzyści, wynikające z noszenia tego wspaniałego wynalazku i które z mitów dotyczących soczewek są nieprawdziwe? Dowiecie się tego wszystkiego już za chwilę!

 

Historia soczewek kontaktowych

Zamysł korygowania wad wzroku na powierzchni oka spędzał sen z powiek już Leonardo da Vinciemu. Niestety mimo wielu prób nie udało mu się wówczas wcielić w życie żadnych konkretnych rozwiązań dotyczących tej idei.  W XVIII wieku fizyk i lekarz – Thomas Young – wpadł na pomysł zaprojektowania przyrządu, za pomocą którego mógłby poprawić własną wadę wzroku, czyli astygmatyzm.  W konsekwencji stworzył prosty instrument, w którego skład wchodziła wypełniona wodą  metalowa tuba o średnicy 5mm, na której końcu znajdowała się soczewka. Pierwsze próby produkcji i zastosowania soczewek na szeroką skalę zostały podjęte w XIX wieku. Wówczas dominującym materiałem, z którego wytwarzano ten innowacyjny wynalazek, było szkło. Dlatego też optyka soczewek niekiedy była niewystarczająca, a dopasowanie ich do oka niezwykle trudne. Przez lata sposób wytwarzania soczewek był sukcesywnie udoskonalany. Prawdziwym przełomem stało się zastosowanie w procesie produkcji szkła organicznego, tj. polimetakrylanu metylu. Następnie w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku zaczęto doceniać elastyczność hydrożelu, który do dziś jest podstawowym materiałem wykorzystywanym do wytwarzania soczek kontaktowych. Dzięki temu odkryciu możemy cieszyć się bezpiecznymi i idealnie dopasowanymi do wad wzroku soczewkami. Obecnie na rynku mamy do czynienia z soczewkami nowej generacji, które są miękkie, cienkie i praktycznie niewyczuwalne dla oczu, a ich wyjątkowe właściwości sprawiają, że przepuszczają tlen, i chronią przed szkodliwymi promieniami UV – A i UV – B.

 

Korzyści wynikające z noszenia soczewek kontaktowych

Nosicie okulary i zastanawiacie się czy nie lepiej zastąpić je soczewkami kontaktowymi? Jeśli tak, koniecznie musicie wiedzieć, że w przeciwieństwie do tradycyjnych „patrzałek” – soczewki poruszają się wraz z okiem przy każdym jego ruchu. Dlatego też nie występują żadne ograniczenia w polu widzenia ani też  zniekształcenia obrazu w części peryferyjnej. Dodatkowo soczewki nie zaparują się, ani nie pokryją kroplami deszczu czy płatkami śniegu, jak to mają w zwyczaju robić okulary podczas różnych warunków atmosferycznych.  A jakie są jeszcze inne korzyści, które wiążą się z użytkowaniem tego wynalazku XVIII wieku? Oto krótka lista:

  1. soczewki nie ześlizgną się w trakcie wykonywania gwałtownych ruchów,
  2. nie ograniczają pola widzenia ,
  3. chronią przed promieniami słonecznymi, kurzem i wiatrem,
  4. nie odbijają światła, gdy słońce jest stosunkowo nisko, ani reflektorów innych uczestników ruchu, podczas jazdy samochodem,
  5. idealnie nadają się na wszelkie uroczystości: śluby, wesela, komunie, kiedy chcemy wyglądać pięknie i nie czuć ograniczenia związanego z kolorem oprawek okularów,
  6. nie zbiją się, nie potłuką i nie uszkodzą twarz podczas jakichkolwiek wypadków,
  7. są niezastąpione podczas uprawiania sportu, ponieważ gwarantują swobodę ruchu i doskonały wzrok (nawet podczas nurkowania!)
  8. nie zaparują się ani nie ubrudzą od potu podczas wzmożonego wysiłku fizycznego lub upału,
  9. dają możliwość noszenia okularów przeciwsłonecznych,
  10. gwarantują naturalny wygląd.

Pamiętać również należy, że soczewki nie tylko są wygodne w stosowaniu i gwarantują wolność ruchów, ale również poprawiają samoocenę. Dzięki nie trzeba ukrywać twarzy ani pięknych oczu za okularami. Co więcej – możemy zmieniać kolor źrenic w zależności od upodobań i humoru, ponieważ na rynku dostępna jest już szeroka gama soczewek kolorowych!

 

Wady soczewek kontaktowych

Żeby nie było tak pięknie i różowo należy wspomnieć również o wadach soczewek kontaktowych, a trochę ich mają. Główną z nich jest cena. Nie jest bowiem tajemnicą, że soczewki kosztują. Ceny na rynku oscylują w okolicach 60 – 70 PLN. Ponadto zakup samych soczewek nie wystarcza, ponieważ wymagają one pewnych zabiegów, a więc czyszczenia i wymiany, co wiąże się z zakupem specjalistycznych płynów.  Kolejną z małych wad jest fakt, że do ich użytkowania należy się przyzwyczaić i nauczyć się je aplikować. Niektórym zajmuje to jeden – góra dwa – dni, lecz u innych proces ten może trwać odrobinę dłużej. Ostatnią wadą jest to, że nie nadają się dla ludzi o wrażliwych oczach, ponieważ zakładanie soczewek w ich przypadku skończyć się może niestety okrutnym łzawieniem i zapchanym noskiem…

 

Mity krążące wokół soczewek kontaktowych

Wokół soczewek kontaktowych przez lata wytworzyło się mnóstwo mitów. Co Wy na to aby obalić kilka z nich?

Mit 1. Soczewki kontaktowe są okrutnie niewygodne

Twierdzą tak głównie ci, którzy ich nigdy nie nosili. Soczewki kontaktowe nowej generacji są super cienkie, miękkie i elastyczne. Materiały, z który zostały wykonane, pozwalają na perfekcyjne dopasowanie się do każdego kształtu oka. Z uwagi na konieczność ich wymiany na nową parę można cieszyć się poczuciem świeżości i komfortu niezależnie od okoliczności.

Mit 2. Zakładanie soczewek jest zadaniem wręcz karkołomnym

Uczucie niepewności i strachu przed pierwszą aplikacją soczewek kontaktowych, jest naturalne. Należy jednak pamiętać o tym, że do wszystkiego potrzebna jest wprawa. Po tym, jak specjalista przeprowadzi małe szkolenie dotyczące zakładania soczewek i parę razy zrobi się to samemu, stanie się to prostą, rutynową, codzienną czynnością.

Mit 3. Noszenie soczewek kontaktowych prowadzi do infekcji oczu

Soczewki samoistnie nie są źródłem jakichkolwiek infekcji oczu. Może do nich dojść jedynie wówczas, gdy nie zostaną zachowane zasady higieny ich użytkowania. Jeżeli będzie się przestrzegać zaleceń specjalistów i regularnie dezynfekować soczewki – nie ma najmniejszych powodów do zmartwień.

Mit 4. Soczewki kontaktowe są niezdrowe

To wierutne kłamstwo, ponieważ soczewki są skonstruowane z materiałów, które eliminują problemy zdrowotne w kontakcie z tkankami ludzkimi oraz pozwalają na dopuszczenie do oka odpowiedniej ilości tlenu. Jeżeli soczewki zostały prawidłowo dobrane przez specjalistę oraz zachowana jest dbałość o ich higienę – stanowią naprawdę fenomenalną i zdrową metodę korekcji wad wzroku na powierzchni oka.

Mit 5. Użytkując soczewki kontaktowe nie można mieć makijażu

Oczywiście, że można! Należy tylko pamiętać o tym aby najpierw zaaplikować soczewki, a następnie zrobić makijaż. W przypadku demakijażu pierwszą czynnością powinno być zaś zdjęcie soczewek.

Mit 6. Wszystkie soczewki kontaktowe są takie same

Nie jest to prawdą, ponieważ obecnie na rynku mamy do czynienia z wieloma rodzajami soczewek. Istnieją takie, które można nosić jedynie w dzień, lecz dostępne są również wersje o przedłużonym działaniu, których nie trzeba zdejmować przed snem. Ponadto w zależności od potrzeb i preferencji możemy wybrać soczewki jednodniowe lub kilkumiesięczne. Przed wyborem soczewek należy jednak wybrać się do specjalisty, który dobierze odpowiedni ich wariat w do danej wady wzroku. Trzeba przy tym pamiętać, że najzdrowszymi soczewkami są te o krótkim terminie użyteczności, ponieważ stare mogą powodować podrażnienia spojówki.

Mit 7. W soczewkach widzi się dużo gorzej niż w okularach

W rzeczywistości jest wręcz odwrotnie! Okulary korygują wadę wzroku z odległości 1 – 2 cm, podczas gdy soczewki działają bezpośrednio na powierzchni oka. Ponadto zapewniają szersze pole widzenia bez względu na to, w którym kierunku się spogląda. W związku z tym nie ulega wątpliwości, że w porównaniu do okularów – soczewki zapewniają wyższą jakość widzenia.

 

Soczewki  – przepuszczalność tlenu i uwodnienie

Przy rozpoczynaniu przygody z soczewkami kontaktowymi należy mieć na względzie dwa aspekty – ich uwodnienie oraz przepuszczalność tlenu. Brzmi enigmatycznie? Zaraz wszystko wyjaśnimy!

Uwodnienie, jest to procent wody zawarty w soczewce. Dlatego też, im lepsze jest uwodnienie soczewek tym mniejszą suchość i większy komfort będzie się odczuwać w trakcie ich noszenia, ponieważ lepiej będą się poruszać w gałce ocznej.  Najczęściej zawartość wody w soczewkach miękkich oscyluje w okolicach 30% – 74%. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że osoby narażone na przebywanie w suchym otoczeniu, powinny zdecydować się na zakup soczewek z jak największym uwodnieniem.  Poniżej prezentujemy Wam zestawienie najpopularniejszych soczewek kontaktowych i ich uwodnienie:

Przepuszczalność tlenu jest również niezwykle ważną kwestią, którą należy się kierować podczas wyboru soczewek kontaktowych. Rogówka oka, jak każda żywa komórka, potrzebuje do życia tlenu, aby prawidłowo funkcjonować. Podczas noszenia soczewek, podobnie jak w czasie snu, do oczu nie dociera nawet ½ tlenu, jaka dociera przy otwartych oczach. Z tego właśnie powodu nie zaleca się użytkowania soczewek przez cały dzień, lecz jedynie przez jakieś kilka godzin, by zachować zdrowie oczu. Przepuszczalność tlenu w soczewkach różnego rodzaju przedstawia następujący wykres:

Paradoks polega na tym, że im bardziej uwodnione soczewki tym grubsze, a co za tym idzie przepuszczają mniej tlenu.  Dlatego też przy wyborze soczewek kontaktowych należy kierować się zaleceniami specjalisty i własnymi potrzebami, aby cieszyć się nimi bez najmniejszego uczucia dyskomfortu.

 

A więc jak to jest z tym podwyższeniem jakości życia przez soczewki?

Niewątpliwie użytkowanie soczewek ma wiele zalet. Dzięki nim bez najmniejszych przeszkód można uprawiać nawet najbardziej ekstremalne sporty. Na co dzień, zwłaszcza u kobiet, likwidują problem doboru stroju czy makijażu do koloru oprawek okularów. Ponadto soczewki kontaktowe są niezwykle wygodne i gwarantują wysoką jakość widzenia. Umożliwiają robienie tego co się chce i kiedy się chce bez konieczności zamartwiania się o to, że się potłuką, czy zaparują. Chronią oczy przed szkodliwymi promieniami oraz wiatrem i kurzem.  Dzięki soczewkom nie trzeba się dłużej chować za okularami, co z pewnością pomaga w zwiększeniu pewności siebie. Gwarantują możliwość patrzenia na świat pod każdym kątem, bez żadnych barier! Nadal wątpicie w sens zamiany tradycyjnych „patrzałek” na ten świetny wynalazek? My już nie..;)

 

 


[1] Informacje pobrane ze strony: http://e-szkła.pl/soczewki-przepuszczalnosc-tlenu-uwodnienie/

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.