„Czas jest cały czas”, czy „czas to pieniądz”? Określ swoją perspektywę, aby odnieść sukces!

Czy masz czasem problemy z prawidłowym zarządzaniem swoim czasem, czy też może nie rozumiesz, dlaczego inni ludzie postępują w określony sposób? Nie chcesz się więcej spóźniać, albo chcesz nauczyć swoich bliskich punktualności? Mamy dla Ciebie kilka prostych ćwiczeń, dzięki którym prawidłowe organizowanie dnia nie będzie stanowiło dla Ciebie najmniejszego problemu!

Po pierwsze trzeba zacząć od wyjaśnienia Ci na czym polega perspektywa postrzegania czasu, jak ją określić i jak ją wykorzystać.

Twoja subiektywna perspektywa postrzegania czasu wpływa na wszystkie Twoje decyzje! Podejmując każdą decyzję, od tej wagi życiowej, jak to czy założyć rodzinę, czy się przeprowadzić, czy zmienić pracę, po taką prostą, jak to czy zjeść na śniadanie tosty, czy płatki muesli, kierujesz się swoją własną perspektywą czasową.

Głównych perspektyw jest pięć, czyli Twoje decyzje są przez Ciebie podejmowane, na ich podstawie. Skąd wiedzieć, która z nich jest w Twoim przypadku najważniejsza? To proste! Wystarczy, że przeczytasz nasz krótki opis i zastanowisz się nad kilkoma pytaniami.

Czy często myślisz o tym, co mogłeś zrobić inaczej? Czy zdarza Ci się wspominać, to co było kiedyś? Czy te wspomnienia są bolesne? Czy porównujesz swoje obecne życie z przeszłością? Jeśli na wszystkie te pytania odpowiedziałeś twierdząco, to wysoce prawdopodobne, że Twoja perspektywa jest przeszłościowo – negatywna. Osoby u których ona dominuje mają problemy z wyrwaniem się  z przeszłości, która albo była ciężka i raniąca, albo jest taka jedynie w ich wyobrażeniach. Aby zmienić takie podejście do życia,  najlepiej skonfrontować swoje wspomnienia z ludźmi w nich występującymi.

Jeśli lubisz spotykać się z rodziną podczas różnych świąt, często wspominasz swoje dzieciństwo, a te wspomnienia pozwalają Ci przenieść się w czasie do czegoś przyjemniejszego, a rodzinne rytuały i tradycje sprawiają Ci wiele przyjemności, to zapewne duże znaczenie ma u ciebie przeszłościowo – pozytywna perspektywa czasu. Oznacza to, że dla Ciebie przeszłość zawsze jest „szklanką do połowy pełną”, masz wielu przyjaciół, którzy opisują Cie jako osobę ciepłą, uczuciową i przyjacielską. Jesteś pewny siebie i cenisz sobie wartości rodzinne. Lubisz też wspominać, ale uważaj! Jeśli zbyt mocno się do nich przywiążesz, może okazać się, że nie będziesz w stanie budować nowych, a życie okaże się dla Ciebie rozczarowujące, ponieważ będziesz je porównywać zawsze z tym, co było kiedyś.

„Dusza towarzystwa”! Tak najszybciej można określić osobę, która ma teraźniejszo – hedonistyczną perspektywę postrzegania czasu. Czy spędzanie czasu z przyjaciółmi na zabawie jest dla Ciebie jedną z najważniejszych życiowych przyjemności? Działasz pod wpływem impulsu, albo lubisz podejmować ryzyko? Jeśli tak, to możliwe, że jesteś teraźniejszym hedonistą i Twoimi decyzjami kieruje przede wszystkim zasada przyjemności. Masz wielu przyjaciół, lubisz przygody, każdego potrafisz doprowadzić do śmiechu. Perspektywa ta cechuje dzieci i ludzi młodych. Jest bardzo ważna w życiu, ponieważ pozwala się nim cieszyć, ale nie pozwól jej sobą całkowicie zawładnąć, ponieważ może to mieć negatywne skutki na przykład na Twoje finanse. Osoby owładnięte hedonizmem często są zadłużone, ponieważ w ogóle nie myślą o przyszłości. Charakterystyczne jest tu zdanie, że „czas jest cały czas”, co oznacza, że zawsze zdążysz wykonać swoje obowiązki, ale wtedy, kiedy będziesz mieć na to ochotę.

Teraźniejszo – fatalistyczna perspektywa jest chyba jedną z najgorszych. Osoby, które działają pod jej wpływem są uwięzione w teraźniejszości, która nie jest dla nich korzystna. Kierują się słowami: „Co ma być, to będzie, więc nie warto się starać”, co oznacza, że ich życiem steruje przede wszystkim przeznaczenie, a nie ich własne postępowanie. Mogą być one nieszczęśliwe,apatyczne oraz popadać w depresje, znajomi mogą określać takich ludzi, jako „trudnych do sprzedania”. Jeśli myślisz podobnie, może to oznaczać, że cechuje Cię skłonność do nałogów, ale nie dlatego, że na przykład palenie papierosów, sprawia Ci przyjemność, tylko dlatego, że Twoim zdaniem, jeśli masz mieć raka, to tak go będziesz miał.

Planujesz swój dzień? Czytasz ten artykuł z nadzieją, że pomoże Ci działać bardziej efektywnie? Wyznaczasz sobie cele oraz ścieżkę dotarcia do nich? Denerwuje Cię, gdy ktoś się spóźnia, bo sam tego nigdy nie robisz? Zatem możliwe, że odbierasz rzeczywistość przez pryzmat przyszłościowy. Ludzie, których działania nacechowane są przede wszystkim myśleniem o przyszłości, są w stanie odsunąć nagrodę za nie na przyszłość. Na przykład dziecko charakteryzujące się tą perspektywą nie zje cukierka, jeśli obiecamy mu za to dwa, załóżmy za godzinę. Dorośli natomiast będą w stanie odmówić sobie na przykład wyjścia do kina, jeśli w pracy maja ważny projekt. Ale trzeba na to uważać! Jeśli ogarnie Tobą jedynie teraźniejszość, stracisz najprawdopodobniej całą radość z życia i wszelkie działania nakierowane na przyszłość i tak stracą sens.

Kultura zachodnia wykształciła regułę, że „czas to pieniądz”, że nie można go marnować, że wszystko powinno być dokładnie zaplanowane i przemyślane, dlatego trudne dla Ciebie do wyobrażenia, może być zrozumienie, dlaczego ktoś się na przykład spóźnia, co Ty możesz zrozumieć, że nie szanuje Twojego czasu. Osoby „teraźniejsze” nie są w stanie zrozumieć, dlaczego się tak denerwujesz, bo przecież dla nich liczy sie po prostu to, że się z Tobą spotkały, a nie to, o której godzinie.

Co będzie dla Ciebie najbardziej korzystne? Według psychologów, najlepsze dla każdego człowieka jest połączenie trzech stanów postrzegania czasu: przeszłościowo – pozytywnego, teraźniejszo – hedonistycznego oraz, oczywiście, przyszłościowego. każdy z nich spełnia określone zadania. Przeszłość daje Ci korzenie, pozwala cieszyć się teraźniejszością i budować w niej nowe wspomnienia, które staną się częścią przeszłości. Wyobraź sobie, że budzisz się pewnego dnia bez żadnych wspomnień, było by ciężko, prawda? Wspomnienia budują naszą tożsamość, ale należy uważać, żeby myśleć o nich pozytywnie, bo przecież nawet jeśli przydarzyło Ci się coś złego, mogłeś się z tego czegoś nauczyć i wyciągnąć wnioski, co jest przecież w rezultacie pozytywne. Jeśli zaś chodzi o Twój teraźniejszy hedonizm, to pozwól mu czasem trochę zadziałać! W końcu warto mieć w sobie trochę wewnętrznego dziecka:) Jeśli jesteś przyszłościowcem, to hedonizm możesz zaplanować! Wyznacz sobie na przykład godzinkę w ciągu dnia na  czytanie książki, raz w tygodniu idź do kina, albo zacznij biegać. Wszelkie wspomnienia, czy teraźniejsza zabawa powinny również wpływać na Twoje cele w przyszłości, bo przecież realizowanie celów daje dużą satysfakcję!

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.