Skąd się wzięły memy?

Zastanawialiście się kiedyś skąd się wzięły memy i czym tak na prawdę są? Śmieszne zdjęcia/ obrazki popularnie zwane przez nas memami pojawiały się w Internecie prawie od samego początku jego istnienia. Zimą przeżywaliśmy istne oblężenie zdjęć kota z różnymi wariacjami podpisu „co ja pacze?”. Jednak, czym są tak na prawdę memy i skąd się w ogóle wzięła ta nazwa?

 

Pojęcie i ideę memu zawdzięczamy Richardowi Dawkinsowi, biologowi. Kojarzy się on raczej z wojującym ateizmem niż teorią kultury, jednak to właśnie on opisał mem w 1976 roku w „Samolubnym genie” jako najmniejszy nośnik informacji kulturowej. Uważał, że darwinizm może być postrzegany nie tylko w kontekście biologicznym, ale też kulturowym i przeniósł założenia darwinowskiej teorii ewolucji i doboru naturalnego na podłoże kulturowe. Jego zdaniem, jak i zdaniem głosicieli teori memów, mem jest podstawową cząstkę doboru kulturowego, analogicznie, jak sie to ma do doboru naturalnego i genu. Memem jest każda treść lub forma, która jest rozpowszechniana przez kulturę i naukę. Mem ma być często powtarzany i przyciągać naszą uwagę. Od tego, czy tak będzie zależy jego „być albo nie być”…

A właśnie! „Być albo nie być” to też przecież mem! Ten krótki cytat szekspirowski stał się cząstką kultury na całym świecie i chyba nie muszę Wam mówić, skąd pochodzi :). Dlatego też, jeśli mówicie i myślicie o memach, pamiętajcie, że to nie tylko śmieszne obrazki z Internetu, ale każde zdjęcie, obrazek, gest, powiedzonko, fragment filmu, które zakorzeniło się nie tylko w kulturze, ale w Waszej świadomości. Obecnie najpopularniejszym źródłem memów są zdjęcia zamieszczane w Internecie. Tak głęboko istnieją one w naszej świadomości, że chętnie sięga po nie świat reklamy. Ale może byc też odwrotnie! Przeciez popularne kiedyś „kopytko” też jest memem, a jego źródło to reklama telewizyjna. Memami można tez nazwać wszelkie przysłowia, bo w końcu przecież są one sowistym nośnikiem kulturowym.

Istnieje cała nauka zajmująca się badaniem memów, ale w tym samym czasie, gdy memetycy zastanawiają się jak rozwijają się memy i dlaczego niektóre zyskują na popularności podczas gdy inne idą w zapomnienie, memy stają się coraz popularniejsze w Internecie i tak na prawdę zostały przezeń wciągnięte! Wielu użytkowników Internetu (nie oszukujmy się, do niedawna ja sama) utożsamia memy z obrazkami, grafikami, czy zdjęciami, które krążąc po Sieci, są powielane, przerabiane, komentowane i udostępniane.

Memy internetowe mogą stanowić zjawisko lokalne, czyli w kontekście kulturowym, np. gesty zrozumiałe tylko dla określonej kultury, albo w kontekście internetowym będą to teksty zrozumiałe tylko w określonym języku. Przykładem takich memów jest nasze swojskie „ale urwał”, czy „co ja pacze?”. Nie wiem, czy widzieliście, jakim zainteresowaniem wśród obcokrajowców cieszyło się odnalezienie tłumaczenia dla tego zwrotu :).

Jeśli zaś chodzi o wszędzie na świecie rozumiane memy internetowe, to oczywiście są te wyrażające różne stany ducha. Wiecie?  ‚Forever alone” i tym podobne… Czy zastanawialiście się kiedyś skąd się wzięły?

Mam nadzieję, że dowiedzieliście się z tego artykułu chociaż trochę nowych rzeczy! Komentujcie! Wysyłajcie inne tłumaczenia memów! :)

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.