Nie ma bardziej szczerej miłości niż miłość do jedzenia…

Kto z nas nie kocha jedzenia? A kto z nas wie jak się zdrowo odżywiać? Tu sprawa staje się bardziej skomplikowana, ponieważ teoretycznie wiemy co powinniśmy jeść, a czego nie. Ale kto na co dzień o tym pamięta? Dzisiejszy artykuł ma nam przypomnieć jakich zasad należy się trzymać, żeby nasz organizm czerpał z tego jak największe korzyści.

Odżywianie jest potrzebne do funkcjonowania każdego organizmu. Podstawą zdrowego rozwoju człowieka jest dostarczanie ciału niezbędnych składników. Stosując zdrowe odżywianie zapewniamy sobie jak najlepsze warunki rozwoju.

Na stronie Instytutu Żywności i Żywienia znalazłam kilka prostych zasad, których powinniśmy się trzymać:

Urozmaicaj swoje posiłki. Nie istnieje jeden produkt, który zawiera w sobie wszystkie potrzebne nam składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Żeby dobrze zadbać o swój organizm i nie dopuścić do powstania niedoborów, należy w naszym jadłospisie umieścić produkty z każdej z grup żywności : produkty zbożowe, warzywa i owoce, mleko i jego przetwory, produkty dostarczające pełnowartościowego białka.

Pamiętaj o aktywności fizycznej. Nie daj się nadwadze i otyłości. Kontrola masy ciała jest bardzo ważna, nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Z otyłością wiążą się liczne choroby takie jak : nadciśnienie, cukrzyca czy choroby układu krążenia. Osoby z nadwagą powinny szczególnie zwracać uwagę na to co jedzą, ograniczyć tłuszcze, cukry proste, wzbogacić swoja dietę o owoce, warzywa no i oczywiście poprzeć to wszystko odpowiednimi ćwiczeniami.

Zaprzyjaźnij się z produktami pełnoziarnistymi :) Ziarna mają dużą wartość odżywczą. Dzięki zawartemu w nich błonnikowi mają także właściwości oczyszczające. Pomagają naszemu organizmowi pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii. Proces trawienia węglowodanów jest zrównoważony i dostarcza nam wielu składników odżywczych, co daje nam energię.

Pij mleko! Mleko i jego przetwory są źródłem wapnia, magnezu, potasu, fosforu, cynku, białka oraz witamin z grupy B, A, D i E. Pijąc dwie szklanki mleka dziennie, dostarczamy swojemu organizmowi odpowiednią ilość wapnia. Pamiętajmy, że w naszej codziennej diecie, oprócz mleka należy także uwzględnić jogurty i sery. Pijmy na zdrowie!

Nie przesadzaj z mięsem. Mięso jest źródłem pełnowartościowego białka, witamin z grupy B oraz żelaza. Należy jednak wybierać chude gatunki mięs lub zastępowa je roślinami strączkowymi i rybami. Ponad to ryby zawierają więcej składników mineralnych, są doskonałym źródłem jodu oraz fluoru.

Zawsze miej owocowy dzień. Owoce i warzywa powinny codziennie wchodzić w skład naszej diety. Są źródłem cennych witamin (B i C). Zawierają kwas foliowy, wapń, potas, magnez i sód. Błonnik zawarty w owocach i warzywach nie ulega trawieniu i spełnia ważną rolę m.in. regulowanie pracy przewodu pokarmowego czy regulowanie poziomu stężenia cholesterolu we krwi. Ze względu na dużą zawartość wody, owoce i warzywa odznaczają się niską kalorycznością. Jednak i z owocami nie należy przesadzać. Wiecie, że fruktoza zawarta w owocach, spożywana w za dużych ilościach, skutkuje podniesieniem poziomu cholesterolu we krwi?

Ograniczaj tłuszcze. Ograniczenie tłuszczów zwierzęcych wyjdzie nam tylko na zdrowie. Produkty obfitujące w cholesterol są zagrożeniem dla naszego układu krążenia oraz dla naszej wagi. 1g tłuszczu dostarcza 9 kcal, jest to najbardziej kaloryczny składnik pokarmowy. Przyrządzając potrawy najlepiej zrezygnować z tłuszczów zwierzęcych, które sprzyjają powstawaniu miażdżycy. Możemy je za to zastąpić tłuszczami roślinnymi.

Nabierz dystansu do cukru i słodyczy. Cukier jest produktem, który nie dostarcza do naszego organizmu żadnych niezbędnych wartości. Są to tyko „puste” kalorie, których nadmiar prowadzi do otyłości. Powinniśmy o tym pamiętać sięgając po kolejny batonik.

Ogranicz sól! Zawarty w soli sód jest ważnym składnikiem w procesach metabolicznych zachodzących w organizmie. Jednak z solą nie należy przesadzać, żeby nie doprowadzić wzrostu ciśnienia tętniczego krwi. Jest nie wskazane, żeby dzienne spożycie soli przekraczało więcej niż 5-6g, czyli jedną, płaską łyżeczkę do herbaty.

Pij dużo wody. Pij 2 litry wody dziennie. Nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje 2 litrów płynów dziennie. Taka ilość płynów jest niezbędna ze względu na ciągła utratę wody po przez skórę, płuca, pęcherz moczowy i przewód pokarmowy. Woda stanowi ok 60% wagi ciała człowieka, dlatego jej niedobór powoduje niewłaściwe funkcjonowanie narządów, zmniejszoną ilość osocza we krwi, co skutkuje osłabieniem oraz zaburzeniem krążenia krwi.

Pożegnaj się z alkoholem! Wiem, że nie jest to łatwe, ale niestety alkohol nie zawiera żadnych niezbędnych składników odżywczych, jednie kalorie. W nadmiarze powoduje wzrost ciśnienia krwi, a jego częste spożywanie, nawet w małych ilościach może prowadzić do uzależnienia. 

Przestrzeganie diety jest bardzo trudne, ponieważ wymaga ona zrezygnowania z naszych przyzwyczajeń. Warto jednak w chwili zwątpienia przypomnieć sobie o tym jak ważne jest zdrowe odżywianie i ile możemy zyskać zamieniając pączka na jabłko.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.