Czym ogrzać dom?

Za oknami piękna polska złota jesień… Na razie jest ciepło i przyjemnie, w ciągu dnia słońce przygrzewa tak mocno, że możemy nawet chodzić w koszulkach z krótkimi rękawkami. Niestety wieczory robią się coraz bardziej nieprzyjemnie zimne. Dla tych, którzy mieszkają w blokach, nie rodzi to żadnego problemu, ot wystarczy odkręcić kaloryfer! Jednak dla tych z Was, którzy sami muszą ogrzewać swoje domy, pojawia się okres zastanawiania się, czym najlepiej ogrzewać swój dom?

Koszty ogrzewania zależą przede wszystkim od trzech głównych czynników: wielkości strat ciepła budynku, całkowitej sprawności systemu grzewczego oraz ceny jednostki energii używanego paliwa. Jako, że na modernizację Waszych systemów grzewczych jest już raczej za późno, przedstawię Wam informacje dotyczące trzeciego czynnika, czyli cen paliwa, którego możecie używać.

Według różnych źródeł, które znalazłam, najtańsze okazuje się palenie węglem. Wiem, że może okazać się dosyć problematyczne i czasami uciążliwe, ale dla oszczędnych nadaję się idealnie. Znalazłam dla Was Wykresy przedstawiające porównanie różnych rodzajów paliw. Pierwsza z nich przedstawia koszty energii w poszczególnych nośnikach czy paliwach, czyli niezależnie od sposobu jej wykorzystania.

Drugi wykres przedstawia koszty pozyskania jednostki ciepła (też kilowatogodziny), czyli w przeciwieństwie do pierwszego, ten uwzględnia straty energii puszczanej w komin, która ma miejsce przez emisję gorących spalin, czy też pozostawianie niedopalonego węgla w kotle. Dane uwzględniają zatem sprawność poszczególnych systemów grzewczych.

Ciepło z sieci ciepłowniczej jest jednym z najpopularniejszych nośników energii w miastach. Stało się tak dlatego, że kiedyś wybudowano w nich ciepłownie lub elektrociepłownie. Jest to sposób wygodny i relatywnie tani. Nie powoduje powstawania emisji spalin w miejscu, w którym ciepło jest wykorzystane ciepła. Ciepło dostarczane jest siecią ciepłowniczą za pośrednictwem gorącej wody, następnie w węźle cieplnym przekazywane jest do wody krążącej w obiegu centralnego ogrzewania. Straty energetyczne powstają w samym węźle cieplnym, ale także w procesie regulacji ogrzewania i w samej instalacji CO.

Gaz ziemny to jedno z najpopularniejszych paliw stosowanych do celów grzewczych. Jest ono wygodne, ponieważ można stosować kotły centralnego ogrzewania, którymi bardzo łatwo jest sterować. jest ono też w miarę tanie. W przypadku zastosowania tego paliwa, straty powstają w procesie produkcji ciepła (czyli samego spalania gazu) i dostarczenia ciepła do pomieszczeń za pośrednictwem instalacji centralnego ogrzewania.

Gaz ciekły (propan) to paliwo  idealne dla nowoczesnych kotłów gazowych, wykorzystywanych w dużym oddaleniu od istniejącej sieci gazowej. Drogie, ropopochodne, ale wygodne.

Energia elektryczna jest bardzo drogim nośnikiem energii i radzę korzystać z niej w ostateczności. Jeśli jednak tylko w taki sposób możecie ogrzać swój dom, albo mieszkanie, to istnieją metody na obniżanie jej kosztów, na przykład wybór taryfy dwustrefowej, która pozwala kupować tańszy prąd w nocy godzinach popołudniowych.

Olej opałowy zyskał na popularności zaledwie kilka lat temu. Jest paliwem czystszym od węgla, ale poza tym niezbyt przyjaznym dla środowiska. Drogie, ropopochodne, kłopotliwe w przechowywaniu, wymaga zbiornika w szczelnej wannie zbudowanej w kotłowni bądź też zbiornika dwupłaszczowego.

Węgiel kamienny wraca do łask! Coraz częściej jako ekogroszek. Zdaje się on być bardzo tanim, jeśli nawet nie najtańszym paliwem do ogrzewania. Ekogroszek, czyli nieco czystsza (mniej siarki) odmiana węgla kamiennego. Ekogroszek jest paliwem stałym, produkowanym na bazie węgla kamiennego. Przeznaczony jest do wytwarzania energii cieplnej w nisko emisyjnych piecach z podajnikiem retortowym inaczej zwane „bez-rusztowymi” są ekologicznymi i ekonomicznymi urządzeniami grzewczymi, które mogą być wykorzystywane do zaopatrywania w ciepło domów zarówno jedno jak i wielo-rodzinnych, dużych obiektów komunalnych, a nawet obiektów przemysłowych.

Jeżeli jesteście tradycjonalistami, albo po prostu lubicie blask ognia, możecie używać drewna, do palenia w kominku. Jest to paliwo bardzo ekologiczne, jeśli potraficie nim dobrze palić! Gwarantuje małe ilości popiołu oraz nie zawiera siarki.

Możecie też palić brykietem, co staje się ostatnio coraz bardziej popularne nawet dla palenia w kominkach. Brykiet jest drewnem odpadowym przerobionym mechanicznie na użyteczne paliwo.

Jednak najciekawszą propozycją jest budowa lub przetworzenie swojego domu, w dom pasywny. Jest to standard wznoszenia obiektów budowlanych, które mają wyróżniać się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi przegród zewnętrznych oraz zastosowaniem szeregu rozwiązań, mających na celu zminimalizowanie zużycia energii. Najczęściej zapotrzebowanie na energię w tak budowanych obiektach jest ośmiokrotnie mniejsze niż w tradycyjnych budynkach wznoszonych według obowiązujących norm. Dom pasywny to nowa idea w podejściu do oszczędzania energii. Jej innowacyjność przejawia się w tym, że skupia się ona przede wszystkim na poprawie parametrów elementów i systemów istniejących w każdym budynku, zamiast wprowadzania dodatkowych rozwiązań. Tego typu domy powstają już od kilkunastu lat w Niemczech, Austrii i Europie Zachodniej. Ich założeniem jest wykorzystywanie do ogrzewania paliw odnawialnych. Żeby to uzyskać, dom taki musi być tak zaprojektowany, aby do ogrzewania potrzebował mniej niż 15 kWh/m2 na rok. Wtedy do ogrzewania wystarczy ciepło ziemi, energia słoneczna, czy też ciepło wytwarzane przez mieszkańców domu podczas codziennego użytkowania.

Źródło wykresów: http://ogrzewanie.drewnozamiastbenzyny.pl/

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.