Zaćmienie Słońca – kiedy będzie w Polsce?!

Jeśli nie wiecie, to krótko napiszę, że zaćmienie słońca to zjawisko astronomiczne mające miejsce wtedy, gdy księżyc znajdzie się dokładnie między Słońcem a Ziemią. Powoduje to przesłonienie światła słonecznego.

W ciągu roku występują przynajmniej dwa zaćmienia, a najwyżej pięć. Oczywiście nie wszędzie. Bywają obszary, gdzie zaćmienie Słońca występuje częściej, ale statystycznie rzecz ujmując, na danym obszarze, całkowite zaćmienie Słońca występuje co 370 lat!

jackpot_mergeto_premia

Zaćmienie całkowite nie jest jedynym rodzajem, który występuje. Oto podział, dla tych z Was, którzy są zainteresowani:

  • zaćmienie częściowe – Jeśli nie znajdziecie się wystarczająco blisko przedłużenia linii łączącej Słońce i Księżyc, nie znajdziecie się całkowicie w cieniu Księżyca, a w jego półcieniu. Oznacza, to, że będziecie w stanie zauważyć spore zmiany na niebie, ale Księżyc nie przesłoni Wam całkowicie Słońca.
  • zaćmienie całkowite – Jesteście w cieniu Księżyca? To świetnie! Dzięki temu macie szansę zobaczyć wyjątkowe zjawisko, jakim jest korona słoneczna. Księżyc może przesłonić Słońce, lecz z naszej perspektywy jest tylko nieznacznie od niego większy, co nie daje mu możliwości zasłonięcia korony, która sięga daleko w Kosmos.
  • zaćmienie obrączkowe/ pierścieniowe – Nasze położenie musi być podobne do tego, które daje nam możliwość obserwowania zaćmienia całkowitego – musimy być bardzo blisko przedłużenia linii łączącej Słońce i Księżyc. Co je różni od wymienionego przeze mnie wcześniej rodzaju? W tym przypadku rozmiary kątowe Księżyca są mniejsze niż rozmiary kątowe Słońca, ponieważ Księżyc znajduje się w apogeum swojej orbity, czyli w pozycji najbardziej oddalonej od Ziemi.
  • zaćmienie hybrydowe – Jeśli w pewnych miejscach Ziemi można zaobserwować zaćmienie całkowite, a w innych pierścieniowe, to mamy wówczas do czynienia właśnie z tym ostatni rodzajem zaćmienia. Jest ono zdecydowanie najrzadsze, ponieważ podczas gdy pozostałe zaćmienia dzielą się częstotliwością od 26 do 35 %, to stanowi tylko 5 % wszystkich zaćmień.

No dobrze, skoro już wiecie, jaki jest podział, pewnie nie możecie się doczekać, kiedy będziecie mogli zaobserwować zaćmienie na terytorium naszego kraju?  Wieczorem we wtorek Polskiego czasu, mogliśmy oglądać relację z Australii, gdzie miało miejsce całkowite zaćmienie Słońca, a teraz czekamy na nasze… Kiedy? Kilka dat:

4 stycznia 2011 roku miało miejsce ostatnie zaćmienie Słońca widoczne na terytorium Polski. Było to głębokie zaćmienie częściowe, widoczne w całym kraju w godzinach porannych.

20 marca 2015 nastąpi najbliższe częściowe zaćmienie, które będziemy mogli obserwować. Czekajcie wtedy na dość głębokie częściowe zaćmienie, które będzie miało miejsce w godzinach przedpołudniowych. Zobaczycie je z każdego miejsca w kraju!

Jeśli czekacie na większe wrażenia – trochę to potrwa… 13 lipca 2075 będzie najbliższe zaćmienie obrączkowe.

Całkowitego zaćmienia Słońca widocznego na terenie Polski raczej nie doczekamy… Jeżeli będziemy liczyć na cud w dziedzinie medycyny, możemy się na nie szykować 7 października 2135 roku.

Księżyc stopniowo oddala się od naszej planety, tempo nie jest zatrważające, bo zaledwie 4 cm rocznie. Jednakże z tego powodu, za około 600 milionów lat średnica kątowa tarczy Księżyca stanie się tak mała, że całkowite zaćmienia Słońca nie będą już występować na Ziemi. Pozostaną wówczas zaćmienia częściowe i obrączkowe.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.