1 stycznia – Światowy Dzień Kaca

Święta już za nami, a przed nami impreza sylwestrowa. 31 grudnia bawimy się świetnie, w gronie znajomych przy ulubionej muzyce i z lampką szampana…

Zazwyczaj jednak wieczór nie kończy się na jednym kieliszku, a następnego dnia nie mamy nawet siły by otworzyć oczy. Czy jednak nie lepiej zabezpieczyć się na taką ewentualność? Może lepiej zapoznać się ze sposobami na kaca?

Kac – złe samopoczucie występujące kilka godzin po spożyciu nadmiernej ilości napojów alkoholowych. Najczęstsze dolegliwości to : ból głowy, pragnienie, światłowstręt, nadwrażliwość na hałas, nudności, biegunka, uczucie rozbicia, apatia, problemy z koncentracją, bezsenność, osłabienie, brak łaknienia lub nadmierny apetyt, dreszcze, potliwość, zaburzenie funkcji motorycznych (drgawki, zaburzenia równowagi), depresja i rozdrażnienie.

A oto kilka sposobów jak sobie z nim radzić :

  • Przed wyjściem na imprezę odpowiednio nawodnij swój organizm – wypijając 1,5 litra wody niegazowanej przygotujemy  organizm do oczyszczenia i usunięcia alkoholu z naszego ciała.
  • Nie pij na pusty żołądek – około godzinę przed planowanym piciem alkoholu należy zjeść solidny, najlepiej tłusty posiłek. W trakcie imprezy doskonale sprawdzają się mięsne zakąski, marynowane grzybki, śledzie, kwaszone przysmaki, ciepły barszcz…
  • Podczas imprezy pamiętaj, żeby nie mieszać alkoholi. Zdecyduj się na jeden gatunek i trzymaj się go przez cały wieczór.
  • Palacze powinni się zdecydowanie ograniczyć. Nikotyna jest jednym z czynników, który zwiększa ryzyko wystąpienia syndromu dnia następnego.
  • Unikaj popijania alkoholu gazowanymi napojami. Dwutlenek węgla wzmacnia działanie alkoholu.
  • W trakcie dobrze wspomóc się suplementami np. 2KC (likwiduje oznaki kaca, przyspiesza wydalanie toksycznych produktów utleniania alkoholu, pomaga odbudować fizyczne siły.)
  • Po imprezie, przed pójściem spać wypij dużo płynów. Najlepiej sprawdzi się woda niegazowana z odrobiną cytryny – cytryna zmniejsza kwasowość w żołądku.
  • Rano jak się obudzisz, przygotuj sobie śniadanie z produktów lekkostrawnych. Uzupełnij niedobory witamin (potasu, witaminy C i magnezu) – najlepszym sposobem będą soki owocowe, bądź koktajle. Znalazłam kilka ciekawych przepisów (http://www.nakaca.info/napoje_na_kaca.php) :

POMIDOR BAWARSKI

80 ml soku pomidorowego zmieszać ze 100 ml soku z kiszonej kapusty i łyżeczką kminku. Podawać z lodem.

KOKTAJL POMIDOROWY

80 ml soku pomidorowego zmieszać z żółtkiem, szczyptą soli selerowej, pieprzem i dodać 10 ml keczupu. Podawać z lodem.

BULL SHOT

40 ml wódki zmieszać ze 100 ml bulionu warzywnego z kostki, przyprawić pieprzem. Podawać z lodem.

Jednak najlepszym sposobem na uniknięcie kaca jest kontrolowanie ilości spożywanego alkoholu… Ale kto by się tym przejmował w ostatni dzień roku ;)

Jeżeli znacie jakieś inne sposoby na radzenie sobie z kacem, to śmiało podzielcie się swoją wiedzą z nami.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.