IQ to nie wszystko… Czyli jaki rodzaj inteligencji posiadasz.

Tak, nie dziw się – wiem, że mogłeś do tej pory nie spotkać się z tezą twierdzącą, iż istnieje klika rodzajów inteligencji. Do niedawna uważaliśmy, że albo się jest inteligentnym, albo nie. Mierzenie potencjalnego sukcesu życiowego, jedynie za pomocą współczynnika IQ nie tłumaczyło jednak dlaczego ludzie, których IQ wypadało dość przeciętnie, radzą sobie w życiu lepiej. Badacze nie potrafili również wytłumaczyć, dlaczego zdarza się, że osoby obdarzone ponadprzeciętnym IQ nie potrafią radzić sobie z niektórymi problemami życia codziennego, czy też z innymi ludźmi…

Zastanówmy się najpierw, czym w ogóle jest inteligencja. Już od ponad stu lat, uczeni spierają się, jak powinna brzmieć definicja inteligencji – okazuje się, że w tym momencie mamy już kilkadziesiąt takich definicji, co tak na prawdę kłóci się z definicją definicji :). Nie będę zatem przedstawiała wszystkich, bo zajęłoby to cały artykuł, ale aby zobrazować Ci, drogi Czytelniku, różnice w podejściu wielu naukowców, napiszę, że według jednych jest to zdolność uczenia się, a według innych, np. zdolność dostrzegania relacji.

Niektórym inteligencja myli się z wiedzą. Pierwsze na myśl przychodzą im zdolności językowe, takie jak bogate słownictwo, lub też zdolności matematyczne i logicznego myślenia. Jednak jakiś czas temu profesor Howard Gardner opublikował swoje wyniki badań, z których wynika, że każdy człowiek jest inteligentny i ma swój indywidualny profil tejże inteligencji. Wtedy też ogłosił, że istnieją różne rodzaje inteligencji.

Inteligencja matematyczno-logiczna cechuje ludzi z zamiłowaniem do nauk ścisłych, wynikającym przede wszystkim z ich umiejętności i precyzji logicznego i abstrakcyjnego myślenia. Ich świat jest światem teorii, weryfikowania poprawności, analiz i stawiania hipotez. Pewnie od razu skojarzyłeś ten rodzaj inteligencji z takimi zawodami jak księgowy, bankier, statystyk, metodolog, planista, programista komputerowy – słusznie, ale mogą to być też osoby po prostu z zamiłowaniem do literatury detektywistznej, rozwiązywania różnego rodzaju testów/ łamigłówek/ krzyżówek.

Czym jest inteligencja językowa? Osoby, które cechują się głównie tym rodzajem inteligencji są na przykład świetne w łamigłówkach językowych. Niezwykle sprawnie wykorzystują język i jego niuanse, dlatego doskonale sprawdzą się jako dziennikarze, lingwiści, tłumacze, pisarze, prawnicy, nauczyciele, sprzedawcy, politycy.

Kolejnym rodzajem jest inteligencja kinestetyczna, czyli ruchowa. Osoby nią obdarzone wykazują, nie tylko duże zamiłowanie do ruchu, ale również niezwykłe poczucie równowagi, harmonię ruchów oraz duże zdolności ekspresyjne. Będą to przede wszystkim tancerze, aktorzy, sportowcy, rzeźbiarze, chirurdzy, mechanicy. Osobom, które zostały obdarzone w dużym stopniu tym rodzajem inteligencji pomaga samo wyobrażanie sobie ruchu – zdecydowanie lepiej wtedy zapamiętują i przyswajają sobie nowe rzeczy.

Inteligencja muzyczna powoduje, że osoby nią obdarzone odznaczają się nadzwyczajną wrażliwością na dźwięki. Cechuje ona nie tylko wszelkie osoby związane z branżą muzyczną, ale np. aktorów, którzy poprzez rytmiczne powtarzanie sobie słów, uczą się roli.

Inteligencja interpersonalna często oznacza zdolności przywódcze – jest właściwa ludziom uwrażliwionym na relacje międzyludzkie. Jeśli cechuje Cię wysoka empatia, nadzwyczajne zainteresowanie i rozumienie innych, wspieranie różnorodności, potrafisz uczyć i naturalnie wpływać na innych – to jest z Ciebie dobry materiał na lidera (oczywiście dzięki Twojej dużej inteligencji interpersonalnej). Jeśli do tego potrafisz łagodzić konflikty, tworzyć więzi i współpracować, to nie mam już żadnych wątpliwości. Inteligencja interpersonalna cechuje wybitnych liderów politycznych, społecznych i religijnym, pedagogów, psychologów, lekarzy, pracowników socjalnych, rehabilitantów, czy też pielęgniarki. Osoby nią obdarzone są na co dzień bardzo towarzyskie i uznawane przez otoczenie za osobę bezpośrednią, komunikatywną, godną zaufania.

Istnieje też inteligencja intrapersonalna, inaczej zwana duchową. Właściwa jest ona osobom obdarzonym tzw. bogatym życiem wewnętrznym. Osoby takie mają dużą samoświadomość i zdolność do identyfikowania własnych emocji, motywacji oraz oczywiście duży dystans do siebie. Inteligencja ta dominuje u filozofów, psychoterapeutów, pisarzy, kompozytorów, poetów. Są to osoby, które są żywo zainteresowane osobistym rozwojem, samodoskonaleniem dyspozycji psychicznych poprzez lektury, medytacje, różnego rodzaju treningach treningach.

Ostatnia, którą wymienię będzie inteligencja wizualno-przestrzenna cechująca ludzi, którzy z łatwością poruszają się w przestrzeni relacji trójwymiarowych, nie tylko wobec obiektów praktycznych, ale też teoretycznych. Są to osoby elastyczne i otwarte na nowe sytuacje. Jak można się domyślić, będzie ona charakteryzowała w dużym stopniu architektów, malarzy, rzeźbiarzy, konstruktorów, projektantów, fizyków, czy strategów.

Czyli, jak można się wywnioskować, nie tylko doskonałe wyniki w testach na IQ pomogą zagwarantować nam sukces. Umiejętność radzenia sobie z własnymi oraz cudzymi emocjami oraz ich interpretowanie ma znaczący wpływ nie tylko na nasze relacje towarzyskie, ale też zawodowe. Przy uczeniu się nowych rzeczy warto wykorzystywać swoje predyspozycje i np. jeśli cechuje Cię wysoka inteligencja muzyczno – rytmicza, spróbuj uczyć się powtarzając coś w rytmie, bądź też chodząc (wykorzystując, jak aktorzy, rytm własnych kroków).

A Ty? Jaki rodzaj inteligencji jest u Ciebie najbardziej rozwinięty? ;)

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.