Mózg męski jest o 9% większy od żeńskiego.

Kobiety:

  • Mają większe zdolności językowe, szybciej je zdobywają, łatwiej generują słowa
  • Są lepsze w testach rachunkowych
  • Zręczniejsze manualnie
  • Wykazują większą empatię oraz umiejętność współdziałania

 

Mężczyźni:

  • Posiadają lepszą orientacja przestrzenna
  • Większa precyzja rzutów.
  • Mają większe zdolności matematyczne, geometryczne
more of him looking out over the horizon
Czy stereotypy dotyczące kobiet i mężczyzn są związane wyłącznie ze społecznym wychowaniem? Nie – wszystko to determinuje płeć naszego mózgu.

Na początku pomiędzy embrionami męskimi a żeńskimi nie ma żadnej różnicy. Do pewnego momentu embrion posiada struktury, z których w odpowiednich okolicznościach mogą się wykształcić narządy płciowe męskie bądź żeńskie. W przypadku kiedy ma powstać chłopiec, w ok. 8 tygodniu zaczyna działać gen SRY – niezbędny do przekształcenia embrionu w mężczyznę. Zaczynają wyodrębniać się jądra, które produkują hormon mający na celu wyrzeźbienie męskiego ciała i umysłu – testosteron. Żeńskie struktury zanikają. To chłopiec!

A jak to wygląda w przypadku dziewczynki? Kiedy w 11 tygodniu organizm upewni się, że nie posiada męskich genów, zaczyna się proces feminizacji. Jednak nie potrzebny jest do tego żaden dodatkowy hormon. Wystarczy, że organizm nie dostaje sygnału, iż embrion ma stać się chłopcem.

Niektórzy z badaczy twierdzą, iż płeć żeńska jest podstawową płcią człowieka, ponieważ nie potrzeba żadnych dodatkowych „zabiegów” hormonalnych by embrion stał się dziewczynką. Poza tym, w przypadku kiedy z jakichś powodów z chromosomu Y wypadnie męski gen SRY, wtedy (pomimo, że pozostanie tam nadal mnóstwo innych genów) embrion będzie rozwijał się jako dziewczynka. Należy jednak pamiętać, że kombinacji chromosomów płci może być całkiem sporo, a embrion na starcie posiada strukturę męską i żeńską.

Tyle o początkach, co dalej dzieje się z naszym mózgiem?

Różnice płciowe ujawniają się już u noworodków. Dziewczynki i chłopcy odczuwają i spostrzegają w odmienny sposób oraz inaczej reagują na bodźce. Już kilka godzin po porodzie dziewczynki są bardziej czułe na dotyk. Najbardziej wrażliwy chłopiec jest mniej wrażliwy niż najmniej wrażliwa dziewczynka. Ponad to dziewczynki słyszą ok 2 razy głośniej niż chłopcy. Może dlatego niemowlęta płci męskiej są bardziej spokojne.

Dziewczynki już od pierwszych dni wykazują większe zainteresowanie porozumiewaniem się z innymi. Chętniej gaworzą, zazwyczaj szybciej uczą się mówić, szybciej wzbogacają słownictwo i są lepsze w gramatyce.

Chłopcy w pierwszych tygodniach są bardziej aktywni, kiedy już zaczynają chodzić wykazują większe zainteresowanie otoczeniem. Angażują się w zadania, które pomagają im doskonalić umiejętność radzenia sobie z przestrzenią.

To hormony płciowe decydują o tym jak kształtuje się nasz mózg podczas okresu płodowego jak i w życiu dorosłym. Odpowiadają za różnice postrzegania i reakcji.

Potwierdza to historia bliźniaków, na których przeprowadzono okrutny eksperyment. W 1966r. w USA urodziło się dwóch chłopców Bruce i Brian – bliźniaki jednojajowe. Podczas rutynowej operacji obrzezania (w stanach obrzezanie to zabieg higieniczny) jeden z bliźniaków doznał nieodwracalnego uszkodzenia penisa. Wtedy doktor John Money, psycholog i seksuolog z Uniwersytetu w Baltimore (zwolennik teorii, że dzieci rodzą się bez płci i za pomocą odpowiedniego wychowania można z nich „zrobić” chłopców lub dziewczynki) wpadł na pomysł, żeby okaleczonego Bruce’a wychować jako dziewczynkę. Przeprowadzono operację, chłopcu zmieniono imię na Brenda. Doktor Money prowadził swoją dokumentację, z której wynikało, że rozwój dzieci przebiega prawidłowo – Brenda była subtelną, grzeczna dziewczynką, a Brian żywym chłopcem. Jednak w realnym życiu nie wyglądało to tak dobrze jak w raportach. Brenda nie chciała się ubierać w sukienki,  sprawiała kłopoty, wdawała się w bójki, nawet sikała na stojąco – zachowywała się jak chłopak. Próbowała popełnić samobójstwo, nie chciała przyjmować hormonów, które sprawiała, że jej kształty zmieniały na bardziej kobiece. Gdy miała 14 lat dowiedziała się całej prawdy. W krótkim czasie podjęła decyzję o przywróceniu dawnej płci. Jednak lata manipulacji odcisnęły piętno na psychice chłopca, nie potrafił znaleźć dla siebie miejsca w życiu, 5 maja 2004 popełnił samobójstwo.

A Wy, co na ten temat sądzicie? Czy w związku z tym każdy powinien mieć prawo do zmiany płci?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.