Jednolite przepisy prawa dla sklepów internetowych w UE

Od przyszłego roku wszystkie sklepy internetowe w UE będą działać według tych samych zasad. Nie będą to zmiany wyłącznie spowodowane nową dyrektywą unijną, zmieni się także polskie prawo. Nowa ustawa powinna być opracowana do 13 grudnia 2013 roku.

Obecnie obowiązująca dyrektywa określa pewne minimum zasad dotyczących handlu internetowego. Wg niej mamy min. 7 dni na odstąpienie od umowy. W Polsce natomiast, klientom przysługuje 10 dni w Anglii i Finlandii 14. Takie różnice powodują wiele komplikacji zarówno dla klientów jak i dla sprzedawców. Nowa dyrektywa to harmonizacja praw i obowiązków e-sprzedawców na poziomie UE – mówi Rafał Stępniewski, prezes zarządu RzetelnyRegulamin.pl

Najpóźniej od 13 czerwca 2014 każdy sklep internetowy w UE będzie działał na podstawie jednolitych przepisów prawa.

Nowe zasady, które wejdą w życie w 2014 roku, to m.in.:

  • 14 dni na zwrot towaru bez podania przyczyny
  • obowiązek informowania o kosztach za zwrot towaru (jeżeli e-sklep o tym nie poinformuje, sam będzie musiał pokryć koszty przesyłki)
  • nowa dyrektywa daje możliwość wstrzymania się ze zwrotem płatności w celu oceny, czy zwracany towar nie został uszkodzony
  • nowe przepisy regulują także kwestie związane z dostarczaniem i odstępowaniem od umów sprzedaży treści cyfrowych (jeżeli sprzedawca nie poinformuje klienta o tym, że w momencie pobrania pliku straci uprawnienia do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od momentu jej zawarcia, to klient będzie mógł zrezygnować z tego zakupu, nawet jeżeli skorzystał już z otrzymanego pliku cyfrowego)

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.