10 rzeczy których nie wiecie o spaniu.

Na kolorowej łące stoi domek z kart. Na samym jego środku widać wielki stół, a na nim leży ogromne jabłko. Zastanawiasz się jak to jest możliwe, że robak, który z niego wychodzi mówi do Ciebie, że chyba zapomniałeś mu oddać 10 zł…? Zaraz, zaraz to chyba nie dzieje się naprawdę. To tylko sen!

Od zawsze ludzie traktują swoje sny jako coś niezwykłego, owianego tajemnicą. Można powiedzieć, że są one łącznikiem pomiędzy światem realnym a nieświadomością. Ale co my tak naprawdę o nich wiemy?

Możemy wyróżnić 4 fazy snu. Kiedy zasypiamy aktywność naszego mózgu spada. Fale Beta ustępują falom Alfa odpowiedzialnym za stan odprężenia. Ten okres nazywany jest fazą 0 i trwa zazwyczaj 10 – 15 min. Wtedy człowiek może nadal może odpowiadać na zadawane mu pytania, ale odpowiedzi będą niespójne i nielogiczne. Podczas fazy pierwszej częstotliwość Alfa przechodzi na częstotliwość theta. Zaczynają się pojawiać tzw. hipnagogi (różne niezrozumiałe obrazy i dźwięki, które są wstępem do snu). Faza 2 jest już całkowitym zatraceniem kontaktu z rzeczywistością. Podczas 3 i 4 fazy mózg zwalnia swoją pracę, nasz oddech się reguluje, spada ciśnienie, oczy przestają się poruszać – nasz organizm zaczyna się regenerować. Po fazie czwartej następuje faza REM. Nasz oddech przyspiesza, wzrasta temperatura oraz ciśnienie krwi. Podczas fazy REM, wspomnienia są reaktywowane i integrowane. Sen pozwala nam spojrzeć na wszystko z innej perspektywy, nabrać dystansu.

Większość z nas jednak bardziej niż fazy snu interesuje ich znaczenie. Interpretacja snów jest skomplikowana, ponieważ każdy symbol można interpretować na kilka sposobów. Należy jednak pamiętać, że to co nam się śni jest uzależnione od naszych emocji oraz sytuacji, które przeżyliśmy, dlatego nie powinniśmy traktować takich interpretacji jako dosłownej przepowiedni przyszłości.

Marzenie senne pojawia się tylko jako nawiązanie do tych spraw, które dostarczyły nam pokarmu myślowego w ciągu dnia. Zygmunt Freud twierdził, że to co przychodzi do nas w snach, to symbole naszych nieświadomych pragnień i fantazji. Tłumienie w sobie emocij prowadzi do popadania w konflikt z samym sobą, konflikt który często ujawnia się w marzeniach sennych.

Śnimy zawsze o tym co znamy i co widzieliśmy – nawet jeżeli w naszych snach pojawiają się twarze obcych, są to zawsze osoby, które już kiedyś spotkaliśmy, nawet jeżeli ich nie pamiętamy. Nie wszystkie sny udaje nam się zapamiętać, są też takie, o których nie możemy zapomnieć. W ciągu pięciu minut po przebudzeniu połowę snów zapomnimy. W ciągu kolejnych dziesięciu minut zapomnimy kolejne 90%. Nasze sny obrazują ukryte pragnienia i lęki, dlatego powinniśmy postarać się zapamiętywać ich jak najwięcej i odczytywać ich znaczenie np. za pomocą senników.

Oto kilka przykładowych znaczeń snów znalezionych na portalu http://sny.moje.pl :

  • Dziecko – szukanie wyjścia z sytuacji konfliktowej; chcesz rozpocząć od nowa, skierować na nowy szlak swoje życie, także wewnętrzne; ujrzeć: ogólnie korzystny znak; urodzić: otwierają się nowe możliwości w twojej egzystencji; zobaczyć je podczas narodzin: dla mężczyzny oznacza rozstanie z kobietą; dla biednych poprawę losu, dla zamożnych jest złym zwiastunem; podróżującym zapowiada powrót do ojczyzny; niemowlę: szczęście dla matek; nieść je do chrztu: wejście na drogę zasad chrześcijańskich; patrzeć na śpiące: dobra przyszłość; bawiące się: radość; chore albo upadające, krzyczące lub kłócące się: recesja w interesach; chude: zapowiada nadejście ciężkich czasów; tłuste: można oczekiwać dobrych dni; umierające: niespodziewany sukces; wśród wielu bawiących się dzieci: szczęście w miłości i sukcesy we wszelkich przedsięwzięciach; zamordować je: sam przysporzysz sobie wiele zła; być zwymyślanym przez grupę dzieci: będą o tobie dobrze mówić.
  • Ząb – można go interpretować jako symbol seksualny; widzieć u kogoś piękne zęby: zamożni i wpływowi przyjaciele lub znajomi; mieć wspaniałe zęby: wiele pomyślności w najbliższym czasie; ujrzeć u kogoś zepsute lub chwiejące się: niekorzystna znajomość; mieć zepsute lub chwiejące się: straty materialne; wypadające: choroba albo wypadek; dać sobie usunąć ząb: ktoś wciągnie cię w swoje kłopoty; wyrwać sobie samemu ząb: błędna spekulacja; wyrwać komuś ząb: będziesz ciągnął korzyści z nieszczęścia albo trudnej sytuacji innych; dać sobie zaplombować ząb: kłopoty finansowe, trudno związać koniec z końcem; widzieć u kogoś sztuczne zęby: ostrzeżenie przed hochsztaplerem; mieć sztuczne zęby: pozorne korzyści; widzieć dentystę przy pracy: jakiś przyjaciel przyjdzie ci z pomocą w trudnej sytuacji; odczuwać ból zęba: niespodziewany wydatek poważnie obciąży twoją kasę.
  • Całować – Ziemię – Oznacza smutek i poniżenie; Twarz – zapowiedź, że pomimo swojej lekkomyślności jesteś w stanie dopiąć celu; Książkę – oznacza rychły powrót do zdrowia; Brata – oznacza zdradę; Matkę lub ojca – to szansa na zdobycie dużych pieniędzy lub majątku, a także wróży powodzenie w interesach oraz zdobycie poważania i szacunku; W rękę – Dobre widoki na przyszłość; Być całowanym – oznacza rozczarowanie, jak również może być oznaką Twojego zainteresowania niezbyt moralnymi rozrywkami; Całujące się dzieci – są zapowiedzią radosnych i miłych spotkań w gronie rodzinnym oraz lepszej i ciekawszej pracy; Narzeczoną po ciemku – znak, że czekają na Ciebie niebezpieczeństwa i niepowodzenia; Narzeczoną w świetle – wskazuje na Twoje serdeczne i miłe postępowanie w stosunku do kobiet; W szyję – symbolizuje Twój gwałtowny charakter, przez co możesz sprowadzić na siebie wiele kłopotów – popracuj nad sobą. Dla małżonków – jest oznaką serdecznych i szczęśliwych stosunków domowych. Dla młodej dziewczyny – Sen ostrzega przed fałszywym przyjacielem, który dąży do skłócenia jej z ukochanym.
  • Pająk – Pomyślny zwrot w interesach lub zdrada lub kłopot finansowy; Na pajęczynie – powodzenie niestety musisz wypracować lub będziesz wmieszany w nieprzyjemne sprawy; Rozmnażające się – sukcesy w interesach; Chcący Cię ugryźć – ktoś chce zrobić Ci krzywdę; Zabić go – odniesiesz zwycięstwo lub zapowiedź deszczu lub odraza do niektórych osób.

 

W świecie snów jesteśmy sami z naszymi emocjami. Zupełnie nie logiczne obrazy jakie tworzą nam się w głowie podczas marzeń sennych Zygmunt Freud nazwał symbolami wypartych do nieświadomości pragnień, które nie mogły zostać spełnione. I choć często nie możemy zrozumieć naszych snów, one jednak mają w sobie logikę. Trzeba tylko nauczyć się je interpretować.

A Wy, jaki mieliście najdziwniejszy sen? ;)

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.