Papier ksero ekologiczny a Dzień Ziemi – czy zużywając papier niszczymy lasy?

Coraz częściej mówi się o ekologii oraz recyklingu. O co tyle zamieszania? Nie lepiej skupić się na ograniczeniu produkcji? Dlaczego nie możemy zrezygnować z wyrobów papierniczych? Przecież im więcej używamy papieru, tym więcej drzew jest wycinanych. Ale czy na pewno?

Z każdym zużytym arkuszem papieru, przyczyniamy się do niszczenia lasów.

Powszechne jest przekonanie, że im więcej zużywamy papieru, tym bardziej przyczyniamy się do wyniszczania naszego środowiska. Okazuje się, że jest odwrotnie. Przemysł papierniczy jest jednym z najbardziej ekologicznych. „Zmieniaj nawyki – nie klimat” to hasło tegorocznego Światowego Dnia Ziemi, warto zwiększyć swoją świadomość i zmienić swój stosunek do przemysłu papierniczego.

Czy wiedzieliście, że:

  • Na przemysł drzewny w Europie (obejmujący wytwórstwo pulpy, papieru oraz produktów drewnianych) składa się ok 200 tys. przedsiębiorstw, zatrudniających 1,9 miliona osób i generujących 75 miliardów euro zysku.
  • W lasach gospodarczych na miejsce jednego wyciętego drzewa, sadzi się do 4 nowych
  • W ciągu ostatnich 50 lat obszar terenów leśnych w Unii Europejskiej, wzrósł o 30 %
  • Obliczono, że 100 m3 drewna pozyskanego w ciągu roku kreuje w Polsce jedno nowe miejsce pracy.
  • 55% światowych wycinek drzewa, jest wykorzystywanych w przemyśle energetycznym oraz budowlanym

Prawda jest taka, że rozwój lasów jest uzależniony od zapotrzebowania na papier.

Który papier jest ekologiczny?

Szary, wytworzony z makulatury, czy biały z certyfikatami ekologicznymi?

Nie znajdziemy jednoznacznej definicji określającej, który z tych papierów jest bardziej ekologiczny. Z jednej strony mamy papier produkowany z makulatury, a z drugiej papier, przy którym zoptymalizowano proces produkcji, zwracając uwagę na gospodarkę chemii, energii i wody. Jeden i drugi przyczyniają się do poprawy stanu naszego środowiska. To, który papier wybierzecie, zależy do Waszych własnych przekonań. Warto jednak wspomnieć, że kiedy w produkcji papieru, zamiast celulozy z drzew, wykorzystana zostanie 1 tona makulatury, będzie to oszczędność ok. 25 000 litrów wody, ok. 1500 litrów ropy i ok. 4000 kWh prądu.

O tym jak wygląda proces kontroli jakości papieru ksero, pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów „Papier A4 / A3 ksero POL – zanim trafi do sprzedaży…”. Przyjrzyjmy się teraz procesowi produkcji papierów ekologicznych wytworzonych z makulatury.

Makulaturę rozdrabnia się tworząc pulpę, która poddawana jest wielokrotnemu procesowi czyszczenia. Otrzymana zawiesina przechodzi przez sita i inne procesy rozdzielania w celu usunięcia zanieczyszczeń, takich jak farby, glinki, brud, tworzywa sztuczne i metale. Ilość zanieczyszczeń, które są dopuszczalne, zależy od rodzaju wytwarzanego papieru. Odzyskane włókna mogą być stosowane do wytwarzania nowych produktów papierowych wykonanych w całości z włókien odzyskanych (tj. 100 procent materiałów wtórnych), lub ich mieszanki. Włókna nie mogą być jednak poddawane recyklingowi w nieskończoność, ponieważ proces ten powoduje, że stają się one krótsze, a przez to słabsze. Proces ten można powtarzać maksymalnie 7 razy. Średnia zawartość makulatury w papierze, to 35%. Papier wytworzony w 100% z makulatury jest rzadko produkowany. Jednym z takich produktów jaki papier o nazwie „Lettura” produkowany w Niemczech przez Haisenberg Papier.

Niezależnie od tego czy pochodzą z makulatury czy z przed chwilą ściętego drzewa, włókna drzewne są podstawowym surowcem w przemyśle papierniczym. Są źródłem odnawialnym, poddawanym procesowi recyklingu. Kiedy nie nadają się już do produkcji papieru, wykorzystywane są jako źródło energii.

Certyfikaty ekologiczne.

W przemysłach mających tak duży wpływ, na nasze środowisko, jak przemysł papierniczy, ważną rolę odgrywają instytucje zajmujące się audytem oraz certyfikacją producentów papieru.

Najczęściej spotykane certyfikaty to:

Błękitny Anioł (Der Blauer Engel) – najstarszy ekologiczny znak na świecie. Został stworzony w 1978 roku z inicjatywy niemieckiego Ministra Spraw Wewnętrznych. Błękitny Anioł wnosi znaczący wkład w przyspieszenie zmian strukturalnych w gospodarce w kierunku zrównoważonego rozwoju. Obecnie certyfikacja znakiem „Der Blaue Engel” obejmuje 125 grup produktów i dotyczy około 1700 różnorodnych wyrobów.

FSC (Forest Stewardship Council) – oznaczenie przyznawane jest produktom wyprodukowanym z drewna. Jest to gwarancja, że surowiec, z którego powstały nie pochodzi z obszarów, gdzie prowadzona jest rabunkowa gospodarka leśna. Logo FSC oznacza, że produkt został wytworzony z surowców pochodzących z certyfikowanych obszarów leśnych, spełniających standardy społeczne, ekologiczne i ekonomiczne.


Ecolabel
– jest to certyfikat przyznawany w 24 kategoriach, produktom które spełniają kryteria ekologiczne i użytkowe uzgodnione prze Unię Europejską. Certyfikacja opiera się na cyklu życia produktu. W Polsce certyfikat ten przyznaje Polskie Centrum Badań i Certyfikacji.

Ze względu na zbliżający się Światowy Dzień Ziemi

Ze względu na zbliżający się Światowy Dzień Ziemi, pamiętajmy o segregacji makulatury i zacznijmy zwracać większą uwagę na certyfikaty produktów, które kupujemy. Bądźmy świadomi i wybierajmy produkty ekologiczne.

Od redakcji:

Na Mergeto.pl można już kupić ekologiczny papier ksero w 100% wytworzony z makulatury.

Źródła: smyksc.pltwosides.infounfoldthefuture.eu

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.