E-bike – rower elektryczny. Jak działa? Ile możesz zaoszczędzić?

Proste, wygodne, tanie i ekonomiczne – rowery są jedną z najbardziej lubianych i popularnych form transportu na świecie. Niestety nie są odpowiednie dla każdego. Każdy z nas wie jak trudno podjeżdża się zwykłym rowerem pod górę z załadowanym koszykiem. Taka forma transportu często nie sprawdza się również w przypadku osób w starszym wieku. W ciągu ostatnich kilku lat, nowa generacja rowerów elektrycznych zaczęła rewolucjonizować ideę transportu przyjaznego środowisku. Elektryczny rower przy zapewnieniu nam wszelkich wygód porównywalnych z jazdą autem, nie traci swojej głównej zalety – ekonomiczności.

Czym różni się e-bike od tradycyjnego roweru?

W rowerze elektrycznym znajdują się 3 elementy, których nie znajdziesz w tradycyjnym rowerze:

1. Kontroler – gdy zaczynasz pedałować, silnik uruchamia się automatycznie. Im szybciej pedałujesz, tym więcej uwalnia się mocy. Jeśli chcesz zatrzymać rower wystarczy, że naciśniesz dźwignię hamulca lub przestaniesz pedałować, wtedy silnik automatycznie się rozłączy. Sterownik kontrolera pozwala załączyć trzy lub czasami nawet więcej trybów pracy. Do pewnego zakresu prędkości rower działa bez konieczności pedałowania. Zawsze masz możliwość wsparcia silnika siłą własnych mięśni. Wspomaganie silnika w taki sposób, nie koliduje w żaden sposób z jego pracą.

Rowerów elektrycznych można również używać bez wspomagania się silnikiem elektrycznym.

2. Bateria – jest to najważniejsze źródło napędu w naszym e-rowerze. Rowery wyposażone są w wydajne baterie litowo-jonowe, które z stosuje są w nowoczesnych laptopach oraz telefonach komórkowych. Długość życia takiej baterii oblicza się średnio na 700 ładowań. Na jednym, pełnym ładowaniu bateria wystarcza na przebycie trasy ok. 40-80 km. Łącznie taka bateria będzie Wam służyć przez minimum 28 000 km ! Pamiętaj, że zawsze możesz kupić druga baterię! Jeżeli masz zamiar wybierać się na wycieczki dłuższe niż 80 km, warto pomyśleć o zakupie dodatkowej baterii.

3. Silnik – można wyróżnić klika rodzajów silników znajdujących się w rowerach elektrycznych. Przyjrzyjmy się bliżej silnikowi z rowerów marki GEOBIKE. Rowery elektryczne GEOBIKE napędza nowoczesny silnik bezszczotkowy o mocy 250 Watt. Taka moc jest najwyższą dopuszczalną przez przepisy Uni Europejskiej. Silnik bezszczotkowy jest w pełni bezobsługowy i praktycznie bezawaryjny. Jego główną zaletą jest oszczędne zużycie energii. Przy dystansie 100 km silnik zużywa prądu za niecałe 1 zł !!!
Z pomocą wspomagania silnika rower elektryczny może osiągnąć prędkość do 25 km/h, a po jej przekroczeniu specjalny system bezpieczeństwa odłącza wspomaganie i ponownie przywraca po obniżeniu prędkości jazdy poniżej 25 km/h. Zastosowanie takiego systemu jest regulowane przepisami Unii Europejskiej.

Rowery elektryczne są mądrym wyborem dla osób indywidualnych jak i firm. Jazda na rowerze jest dobra dla zdrowia, tania – nie wymaga benzyny, a kupno roweru można wrzucić w koszty i odliczyć 100% VAT-u. Na rowerze elektrycznym używając wspomagania nie spocisz się i nie musisz przebierać się po dojeździe do pracy.

Na Mergeto.pl dostępne są już rowery elektryczne marki GEOBIKE. U nas możesz kupić e-bike z rabatem niższym niż u producenta. Jesteś zainteresowany? Sprawdź naszą aukcję.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.