Perfumy – niezbędny dodatek!

Podobno Marylin Monroe do snu „zakładała”  jedynie kilka kropli Chanel No. 5, natomiast ich twórczyni, Coco Chanel, zwykła mawiać, że kobieta bez perfum jest kobietą bez przyszlości… Skąd się wziłęła fascynajca zapachami? I co najważniejsze, jak je dobierać? O tym krótko w tym artykule.

Według różnych artykułów, które znalazłam, to jakie perfumy wybieramy, w dużym stopniu zależy od tego skąd jesteśmy. Amerykanki preferują perfumy o mocnym i słodkim zapachu, Francuzki dyskretniejsze aromaty, Angielki wybierają najczęściej te klasyczne zapachy, a dla Niemek ważna jest trwałość. Podobno Polki nie mają sprecyzowanych gustów zapachowych, chociaż jeśli poszukać różnego rodzaju rankingów popularności, to są zapachy, które pojawiają się w prawie każdym.

Perfumy, a także wszelkie otaczające nas zapachy, mogą mieć ogromny wpływ na nasze emocje, czy nastrój. Odpowiedni dobór perfum jest niezwykle ważny, jeśli Wasz zapach będzie kogoś raził, to może to przesądzić o wyniku ważnej rozmowy, czy wpłynąć na wrażenie, jakie po sobie zostawicie. Zapachy są niezwykle ważne nie tylko w naszym świecie, ale również, a może przede wszystkim, w świecie zwierząt! Wiedzieliście, że kozły używają moczu do przywabiania samic? Obsikują sobie kopyta i łeb, żeby mieć bardziej „męski zapach” :).

Najprostrza rada, jakiej można udzielić w sprawie doboru perfum, to  taka, żebyście wybierali tylko te zapachy, które Was nie drażnią, nie stają sie dla Was uciążliwe. W celu uniknięcia złego doboru zapachu, najlepiej go przetestować! Do sklepu najlepiej wybrać się rano, kiedy nasz zmysł zapachu jest najbardziej wyostrzony. Po drugie, decyzja o zakupie nie powinna być podejmowana zbyt pochopnie, potrzebujecie czasu, żeby sprawdzić, czy jakiś zapach wam pasuje, czy nie. Bo przecież niewiele perfum jest projektowana na zasadzie kolistości (ten sam zapach cały czas), większość z nich z czasem uwalnia inne nuty zapachowe. Stąd też zmęczenie zapachem, po początkowej nim fascynacji. Samo powąchanie perfum po otwarciu flakonika, nie wystarczy do podjęcia decyzji.

Są dwie metody testowania zapachów.

Pierwsza z nich jest dobra, jeśli na przykład wybieracie spośród trzech i nie możecie się zdecydować.  Metoda ta polega na spryskiwaniu blotterów (to te papierowe paski, rozłożone w działach perfumeryjnych). Jeśli je spryskacie i zabierzecie ze sobą do domów, to będziecie mieli szansę ocenić, czy odpowiada Wam ich trwałość oraz aromat. Ogromną zaleta stosowania tej metody jest szansa, jaką nam ona daje, aby wyodrębnić wszelkie nuty zapachowe, które będą się uwalniać. Niestety wadą jest to, że nie możemy sprawdzić, jak zapach perfum będzie się komponował z naszym zapachem. Dlatego wiele kobiet testuje perfumy na skórze. Najlepsze do tego miejsca, to takie, gdzie wyczuwalne jest pulsowanie krwi (przeguby dłoni, wewnętrzna strona nadgarstków, zgięcia w łokciach, dekold i szyja), a to dlatego, że ciepło krwi powoduje harmonijne łączenie się aromatu perfum z naturalna wonią skóry. Aby połączyć walory metody pierwszej z metodą drugą, proponuję poprosić o tester w perfumerii (wiele firm kosmetycznych ma przygotowane takie małe pojemniczki, a jeśli nie, to każda perfumeria ma swoje własne puste, w które mogą Wam przelać próbkę).

Od czego zależy trwałość perfum?

To nie jest tak, że perfumy sa trwałe albo nie. Tempo parowania jest zależne między  innymi od temperatury ciała, dlatego może się różnić pomiędzy jedną ręką a drugą… Ręka, która jest nasza silniejszą i sprawniejszą ma nieco wyższą temperaturę, niż ta druga. Oznacza to, że u osób praworęcznych zapach będzie się ulatniał szybciej z prawej ręki, niż z lewej, a u osób leworęcznych odwrotnie. Trwałość zapachu zależy również od typu cery. Jeśli macie cerę tłustą, to woń perfum będzie się utrzymywała na Waszej skórze zdecydowanie dłużej, niż u osób o cerze suchej.

Dlaczego potrzebujemy czasu, żeby poznać jakiś zapach?

Jest on sprzymierzeńcem, jeśli chodzi o wybór perfum, ponieważ pozwala Wam poznać wszystkie trzy nuty zapachowe. Każde perfumy je mają. Nuty zapachowe uwalniaja sie w różnym czasie. Pierwsza nuta – bazowa, jest najtrwalsza, ponieważ to w niej zawarte są substancje odpowiedzialne za utrwalenie zapachu oraz utrzymanie się go na skórze, dodatkowo zawiera ona komponenty dodające perfumom „ciężkości”. To własnie te składniki są odpowiedzialne za to, że już po rozwinięciu swojego aromatycznego bukietu, zapach utrzymuje się na skórze przez kilka godzin, a nawet dni. Nuta głowy, lub inaczej – nuta wysoka, jest podstawą zapachowej kompozycji, to własnie ją wyczuwamy zaraz po otwarciu flakonika. Niestety, jest jako że zawiera najbardziej ulotne związki, wyczuwamy ją najkrócej. To właśnie ta nuta często wpływa na nasze pierwsze wrażenie, wywołuje „pamięć zapachu” i buduje wokół niego wspomnienie. Jest to nuta niezwykle świeża i lekka i wyczuwalna jest na skórze od kilkunastu minut do pół godziny. Ostatnia jest nuta serca, która charakteryzuje perfumy i stanowi środek zapachu. Utrzymuje się na skórze około dwóch godzin, chociaż w najlepszych gatunkowo kosmetykach powinna być rozpoznawalna jeszcze co najmniej po czterech godzinach. Mimo tego, że to ona nadaje charakter całości zapachu, możemy mieć problemy z jej wyodrębnieniem. Dlatego właśnie nie spieszcie się więc z wyborem, szczególnie tych drogich kosmetyków i teestujcie je przez jakiś czas.

 Ranking popularności:

A teraz krótkie zestawienie najpopularniejszych perfum w Polsce:

1. Calvin Klein Euphoria – woda perfumowana

Euphoria to narkotyczny orientalny zapach, którego kompozycja opiera się na kontrastujących nutach egzotycznych owoców i kwiatów oraz akordu kremowego. Seksowny i zmysłowy, jak żaden działa na wyobraźnię. Stworzony dla kobiet eleganckich i pewnych siebie. Pragnących wolności.
Nuty zapachowa: owoc granatu, kaka, daktyl, kwiat lotosu, kwiat champaca, czarna orchidea, płynna ambra, czarny fiołek, drzewo mahoniowe.

 

2.  Dolce & Gabbana Light Blue – woda toaletowa

To klasyczny już zapach stworzony w 2001 roku przez Oliviera Crespa dla włoskich projektantów Domenica Dolce i Stefano Gabbany. Radosna i orzeźwiająca kompozycja, stworzona dla kobiet potrafiących żyć pełnią życia. Zaskakuje bogactwem barw, ożywia aromatem sycylijskiej cytryny, rozwesela świeżością jabłka. Unikalny jaśmin, świeży bambus i biała róża niezwykle wyraźnie podkreślają istotę kobiecego piękna. Głęboki i naturalny cedr, pełnia ambry i piżma nadają temu zapachowi wyjątkowy charakter.
Nuty zapachowe: sycylijska cytryna, jabłka, jaśmin, bambus, biała róża, cedr, ambra, piżmo.

3. DKNY Be Delicious Fresh Blossom – woda perfumowana

Zapach jest mieszanką zmysłowych owoców i powabnych kwiatów. Aromaty soczystego grapefruita, czarnej porzeczki i muśniętej słońcem moreli dopełnia szczypta konwalii i płatków róży, otulona cudownym jaśminem oraz zapachem kwiatu jabłoni.
Nuta głowy: grejpfrut, morela, liście porzeczki.
Nuta serca:konwalia, róża, jaśmin.
Baza: nuty drzewne, jabłko.

4.  Calvin Klein Eternity for Women – woda perfumowana

 Eternity – romantyczny zapach, zainspirowany ideałem wiecznej miłości. Mieszanka klasycznego i współczesnego zapachu, wykreowana, aby ukazać prawdziwy szyk i nowoczesny styl. Zmysłowy, trwały i luksusowy.
Nuty zapachowe: mandarynka, frezja, konwalia, szałwia, paczula, biała lilia, sandałowiec, ambra.

5.  Elizabeth Arden 5th Avenue – woda perfumowana

5th Avenue Elizabeth Arden to nowoczesny, klasyczny, amerykański zapach, który ma w sobie wszystko z wyrafinowanego przepychu, stylu i energii tętniącej życiem ulicy 5th Avenue. Kompozycja urzeka nowym wizerunkiem klasycznej elegancji, pochodzącej wprost od Elizabeth Arden.
Szczytowa linia zapachowa składa się z: bzu, kwitnącej lipy, zroszonej magnolii, konwalii, egzotycznej mandarynki, bergamoty.
Środkowa linia to: bułgarska róża, zapach fiołka, ylang-ylang, indyjska tuberoza, brzoskwinia, zapach goździka korzennego oraz gałka muszkatołowa.
Najgłębsza linia to: tybetańskie piżmo, drzewo sandałowe, irys i wanilia.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.