Pokaż mi swoją twarz, a powiem Ci… jak dobrać okulary przeciwsłoneczne!

Sezon letni w pełni, słońce mocno świeci, ale nie wolno zapomnieć o odpowiedniej ochronie! Niedawno na naszym blogu, mogliście przeczytać o skutkach opalania się oraz o tym, jak się chronić przed tymi złymi, a dzisiaj podpowiemy Wam, jak wybrać najlepsze dla siebie okulary przeciwsłoneczne!

Oczywiście, przeczytacie w tym artykule, jak dobrać dla siebie najlepsze i najładniejsze oprawki okularów przeciwsłonecznych, ale to później. Najpierw dowiecie się dlaczego w ogóle warto je nosić, jak dobrać odpowiednie soczewki i na co uważać kupując już wymarzoną parę szkieł.

Okulary są przez nas często traktowane jedynie jako modny dodatek, dlatego nie zwracamy szczególnej uwagi na jakość ochrony, którą mają nam zapewnić. Mają one jedynie nas wyróżnić i dodać nam charakteru. Jeśli jednak nie chcecie zrobić sobie większej krzywdy, uważajcie na to, czy nie nosicie przypadkiem okularów ze zbyt słabymi filtrami lub w ogóle bez nich. Uprawiając wspinaczkę górską, narciarstwo wodne, żeglarstwo, czy po prostu zażywając kąpieli słonecznych, wystawiamy oczy na ciężką próbę, dlatego warto zapewnić im odpowiednią ochronę.

Odpowiednia ochrona przed światłem słonecznym może nawet poprawić ostrość widzenia! Jednak nie to jest najważniejsze… Chyba każdy z nas choć raz przesadził z opalaniem, co kończyło się schodzącą i pieczącą skórą. Staramy się temu zapobieć stosując kremy z filtrem. Nasz oczy też potrzebują filtrów przeciewsłonecznych, ponieważ ich odporność na ostre światło jest ograniczona. Żeby Was nie zanudzić nanometrami i rodzajami promieniaowania UV, poprosimy tylko o to, żebyście kupując okulary zwrócili uwagę, czy maja one na zauszniku znaczek CE, który oznacza, że zostały one dopuszczone do sprzedaży w Unii Europejskiej i posiadają odpowiednią ochronę UV. Oczywiście, radzimy doczytać o promieniowaniu, jeśli wybieracie się na urlop w stronę równika, gdyż im będziecie go bliżej, tym cieńsza będzie ochronna warstwa ozonowa w atmosferze, co za tym idzie – potrzebne będą mocniejsze filtry.

Ważną rzeczą przy omawianiu tematu okularów przeciwsłonecznych, jest prowadzenie w nich samochodu. Nie tylko intensywność zabarwienia jest tu ważna, ale również kolor, w którym zabarwione zostały soczewki. Nie powinny być one za ciemne, ponieważ po prostu będziecie gorzej widzieć, ale uważajcie tez na żółte i niebieskie soczewki, które będą fałszować kolory sygnalizacyjne (na przykład światła na skrzyżowaniach), co sprawia, że używanie ich może byc ryzykowne! Dla kierowców najszęściej zalecia się soczewki brązowe, zielone i szare, a także takie barwione gradialnie. Posiadaja one silniejsze zabarwienie na górze szkieł, a dolna – jaśniejsza umożliwia bezproblemowe odczytywanie wskazań z deski rozdzielczej.

Uważajcie na tanie okulary!

Może Was to zdziwić, ale okazuje się, że jeśli ciemne soczewki okularów przeciwsłonecznych (tych, które mają dużą obsorpcję światła) nie posiadają odpowiedniej ilości filtrów UV, to może to prowadzić do wielu poważnych schorzeń. Im ciemniejsze szkła okularowe, tym bardziej nasze źrenice się rozszerzają (podobnie sie dzieje, gdy wchodzimy do ciemnego pomieszczenia lub zapada zmrok), a jeśli nie będą odpowiednio chronione możecie napytać sobie biedy. Zatem uważajcie na tanie oferty na stacjach benzynowych, w supermarketach, a zwłaszcza na bazarkach! Szukajcie znaczka CE, a jeśli go nie znajdziecie, szybko uciekajcie!:)

Była krótka pogadanka zdrowotna, a teraz to, na co wszyscy czekaliście! Część modowa. Znajdziecie tu kilka wskazówek, jak dopasować okulary przeciwsłoneczne do swojego kształtu twarzy oraz jakie w ogóle są najmodniejsze kształty oprawek w tym sezonie.

Twarz kwadratowa najlepiej będzie wyglądać w oprawkach zaokrąglonych z lekko uniesioną górną częścią (takie w typie kocich oczu). Fasony o zaokrąglonej dolnej części odwrócą uwagę od mocno zarysowanej żuchwy. Ważne jest to, żeby unikać kanciastych oprawek, które tylko podkreślą mocną szczękę. Twarz tego typy ma Angelina Jolie, która świetnie wygląda w klasycznych Wayfarerach!

Jeżeli natomiast twarz ma kształt trójkątny, na przykład jak u Victori Beckham, to najlepsze będą mocno zaokrąglone oprawki. Mągą być okrągłe tylko na dole, ale mogą być tez całe okrągłe jak lennonki:) Unikajcie kanciastych fasonów, które podkreślą Wasze ostre rysy. Nie powinniście też decydować się na okulary dużo szersze w górnej części. Wayfarery, czy Aviatory podkreślą tylko dysproporcyjonalnie małą żuchwę, a Wasze czoła będa wydawały się jeszcze szersze. Oprócz wspomnianych lenonek, proponujemy:

Twarz okrągła na pewno nie powinna kryć się za okrągłymi oprawkami! Sprawią one, że dodacie sobie kilka kilogramów i twarz stanie się pucołowata. Idealnym rozwiązaniem, natomiast, będą w tym przypadku oprawki prostokątne, delikatne lub tez takie przypominające wyglądem skrzydła motyla (o unoszących się końcach w stronę skroni). Ważne, żeby były raczej duże, żeby optycznie też zmniejszyć twarz.

 Największym szczęściem pochwalić się mogą osoby o owalnych rysach twarzy – pasuje im prawie wszystko! Mogą wybierać nie tylko spośród klasyków, ale też zwariowanych wzorów. Oprawki moga być grube lub cienkie, kolorowe, metalowe i plastikowe.

Można zaszaleć też z rozmiarami, ale uwaga…

Nawet jeśli Wasze twarze mają idealne kształty, nie możecie przecież przesadzić z rozmiarem. Za duże okulary będą przecież wyglądały groteskowo! Oprawki nie powinny być większej niż od łuku brwiowego do kości policzkowych. Poza tym Warto zwrócić uwagę na kształt nosa. Jeśli jest krótki – jasne mostki optycznie go wydłużą, jeśli za długi – wybierzcie ciemne, z podwójnym mostkiem, a najlepiej z nanośnikami (w stylu policyjnym), dzięki którym okulary będą leżeć odrobinę niżej na nosie. Jeśli natomiast nos wydaje się Wam za szeroki – poszukajcie oprawek z szerokim mostkiem. Wysokie czoło? To też nie problem! Jeśli dobierzecie okulary, których górna krawędź będzie kończyć się z linią brwi, to optycznie zmniejszycie swoje czoła:)

Mamy nadzieję, że nasze rady choć trochę Wam pomogły i nie będziecie mieć już problemu z doborem odpowiedniej dla siebie pary okularów! 

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.