Co powinien zawierać dobry brief reklamowy?

Poprawnie przygotowany brief reklamowy ma ogromny wpływ na sukces przeprowadzanej kampanii. Brief to nic innego jak uporządkowany spis informacji niezbędnych agencji reklamowej do stworzenia projektu kampanii lub tekstów. To właśnie w briefie klient powinien sformułować swoje oczekiwania, określić wytyczne oraz szczegółowo odpowiedzieć na pytania agencji, z której pomocy korzysta.

Jak, krok po kroku, przygotować dobry brief?

1. Prezentacja firmy

Krótki opis firmy – od niego powinien zaczynać się brief. Warto napisać parę słów o profilu działalności, strukturze przedsiębiorstwa, a także o historii firmy. Być może w przeszłości przydarzył się jakiś epizod, który mógłby stać się inspiracją do stworzenia reklamy. Charakterystyka ta tworzona jest po to, żeby odpowiedzieć na pytanie kim jest reklamodawca.

2. Przedstawienie produktu

Kolejny element briefu to opis najważniejszych cech oraz właściwości produktu, który ma być reklamowany. Warto udzielić agencji informacji na temat tego, czy produkt kupowany jest na bazie emocji czy z namysłem, czy na miejscu zakupu można zweryfikować jego jakość oraz co go wyróżnia na rynku. Opis produktu pozwoli agencji zapoznać się z nim i z jego marką bliżej, a w powiązaniu z opisem konkurencji – określić jak jest postrzegany i jaka jest jego pozycja na rynku.

3. Opis konkurencji

Zamieszczenie kilku zdań na temat konkurencji z pewnością znacznie ułatwi pracę agencji reklamowej. Pytania na które należy poszukać odpowiedzi, to: jaką konkurencję ma produkt? jaką firma ma pozycję rynkową na tle konkurencji? jakie strategie reklamowe przyjęli główni gracze na rynku? Przydatne też będzie opisanie bieżących trendów panujących na rynku, szans, zagrożeń i zmian, które mogą wystąpić. Zapoznanie się z konkurencją pozwoli agencji reklamowej zaproponować taki zestaw działań, który pomoże wyróżnić produkt na tle innych.

4. Określenie grupy docelowej

Zdefiniowanie grupy docelowej jest kolejnym kluczowym elementem briefu. Aby kampania reklamowa powiodła się, reklamodawca musi wiedzieć, do kogo kieruje swój produkt. Konieczne jest jak najlepsze powiązanie produktu z klientem – jego cechami demograficznymi, zainteresowaniami itp. Firma powinna udzielić agencji następujących informacji: jak liczna jest grupa docelowa, jaki wiedzie styl życia, ile posiada pieniędzy, jakie miała dotychczasowe doświadczenia z podobnymi produktami.

5. Cele marketingowe

Ważne jest, aby wyznaczone przez reklamodawcę cele były jak najbardziej konkretne. Mając precyzyjny cel, łatwiej przygotować do niego strategię i zaproponować narzędzia. Jednak przedsiębiorstwo powinno zacząć od odpowiedzenia sobie na pytanie, czy chce pozyskać nowych klientów czy pragnie sprawić, aby dotychczasowi kupowali więcej. A może celem reklamy ma być zwiększenie świadomości marki? Bez sformułowania celów, agencja nie jest w stanie podjąć skutecznych działań reklamowych.

6. Obietnica marki

Stworzenie dobrej reklamy czy przeprowadzenie efektywnej kampanii reklamowej możliwe jest tylko wtedy, gdy reklamodawca zdaje sobie sprawę z tego, co chce obiecać swojemu klientowi. Wybranie jednej i najważniejszej korzyści oferowanej przez produkt znacznie ułatwi pracę agencji. Jaką propozycję ma składać klientowi reklama czy kampania? – bez odpowiedzi na to pytanie trudno o rozpoczęcie owocnej pracy.

7. Dotychczasowa reklama produktu

W briefie powinny znaleźć się informacje o działaniach reklamowych przeprowadzonych dotychczas. Dobrze jest wtajemniczyć agencję w to, jak produkt był reklamowany do tej pory, czy te reklamy okazały się skuteczne i co w nich zadziałało dobrze, a co źle. Firma powinna też zawiadomić agencję, które z dotychczasowych akcji reklamowych zamierza kontynuować, a co pragnie zmienić.

8. Określenie czasu trwania kampanii

Podanie czasu trwania kampanii reklamowej jest o tyle ważne, że pozwala na przygotowanie jak najbardziej realistycznej strategii. Równie istotne jest poinformowanie agencji o terminie, w jakim powinna dostarczyć projekty danego przedsięwzięcia do zatwierdzenia przez firmę.

9. Budżet kampanii

W briefie reklamowym nie powinno zabraknąć informacji o budżecie. Powiadomienie agencji o planowanych wydatkach na przeprowadzenie danej kampanii jest jedną z kluczowych spraw. Informacja ta ułatwi agencji podjęcie decyzji dotyczących doboru odpowiednich narzędzi i kanałów realizacji zadania.

Wszystkie wymienione powyżej informacje powinny składać się na brief reklamowy, pomimo że tak naprawdę nie ma idealnego wzoru, który wyczerpywałby temat – w zasadzie każda firma przygotowuje swój własny dokument, w którym umieszcza istotne dla siebie informacje. Nie mniej jednak warto włożyć w to działanie trochę wysiłku, bo przecież starannie i wyczerpująco przygotowany brief ma niebagatelny wpływ na jakość współpracy z agencją reklamową i przede wszystkim – na sam efekt końcowy kampanii.

Autorką tekstu jest Karolina Lindert
copywriter e-words

Artykuł pochodzi z serwisu www.e-words.pl, a sam artykuł znajdziecie na tej stronie.

 

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.