Fibaro – Inteligentny dom cz.2 – składniki systemu

W tej części zostaną opisane składniki systemu inteligentnego domu na podstawie urządzeń firmy Fibaro.

O  systemie Fibaro

FIBARO jest nowym systemem automatyki domowej nie wymagającym dodatkowego okablowania, opartym o technologię Z-Wave. Jedną z głównych różnic, jakie można zauważyć przy technologiach bezprzewodowych, jest topologia sieci, z jakiej korzysta dany standard. Przy wielu systemach radiowych między odbiornikiem a nadajnikiem musi być bezpośrednie połączenie. Sygnał radiowy jest tłumiony na całej odległości przez ściany, meble i inne urządzenia, co może doprowadzić do utraty sygnału. Zaletą systemu Fibaro jest fakt, że każde urządzenie pełni podwójną rolę. Jest odbiornikiem, a zarazem nadajnikiem. Sygnał jest w ten sposób wzmacniany przez każde urządzenie i nie musi istnieć ścieżka między głównym urządzeniem sterującym a urządzeniem wykonawczym. Po drodze mogą być inna urządzenia, które będą przekazywać sygnał dalej.

Bezpieczeństwo transmisji danych w systemie Fibaro jest porównywalne z systemami przewodowymi. Sygnał jest nie tylko wysyłany do odbiorników, ale dodatkowo jest wysyłane potwierdzenie jego odebrania. W ten sposób urządzenia potwierdzają swój stan. Określane jest w ten sposób, czy urządzenie zostało włączone.

Fibaro pracuje w bezpłatnym paśmie do transmisji danych na częstotliwości 868MHz. Każde urządzenie posiada unikalny numer identyfikujący w sieci. Dzięki temu istnieje możliwość współdziałania dwóch i więcej niezależnych systemów w jednym budynku bez żadnych kolizji.

Składniki systemu

W tej części zostaną zaprezentowane najczęściej wykorzystywane urządzenia przy wdrażaniu systemu u klienta.

Home Center

Jest to „mózg” całego systemu Fibaro. Używana jest do sterowania i zarządzania. Home Center komunikuje się z pozostałymi komponentami systemu Fibaro (np. ściemniaczami, czujkami, sterownikami rolet i innymi) rozmieszczonymi w domu. Centrala jest także bramką internetową, dzięki czemu łączy w sobie obsługę automatyki domowej i Internetu w jednym urządzeniu. Urządzenie jest w stanie kontrolować do 230 urządzeń Z-Wave. W momencie przekroczenia tej granicy można łączyć 2 lub więcej centralek w jedną. Pozwala użytkownikowi monitorować co się dzieje w jego domu, niezależnie od tego gdzie się obecnie znajduje. Posiada wbudowane dwa porty USB dla przyszłych rozszerzeń jak pamięć zewnętrzna.  Jeśli użytkownik posiada więcej jak 230 urządzeń można połączyć dwie centrale Home Center, aby współpracowały ze sobą. Można w ten sposób łączyć więcej jak dwie centrale.

Home Center Lite

Urządzenie pełni tą samą funkcję, co Home Center 2, ale jest wykorzystywane przy mniejszych instalacjach. Dodatkowo część funkcji jest okrojona.

Ściemniacz Uniwersalny 500W

Ściemniacz jest przeznaczony do sterowania oświetleniem dowolnego typu. Można go stosować w instalacjach z przewodem neutralnym bądź bez niego. Urządzenie pozwala włączać, wyłączać oraz ściemniać lampy za pośrednictwem fal radiowych, kontrolerów i podłączonego bezpośrednio do ściemniacza przycisku. Zaletą jest możliwość integracji z lampami starego typu. Tracimy wtedy możliwość ściemniania światła. Jedno urządzenie pozwala na sterowanie do dwóch punktów świetlnych. Możemy go także wykorzystać przy włącznikach schodowych, a także krzyżowych [26]. Ściemniacz pracuje z obciążeniem: żarowym konwencjonalnym, halogenowym 230V, halogenowym niskonapięciowym 12V (z transformatorami elektronicznymi, toroidalnymi konwencjonalnymi EI), LED ściemnialnym oraz przy zastosowaniu urządzenia FGB001 (bypass) może pracować z dowolnym obciążeniem ściemnialnym do 500W. Dodatkowo może współpracować jako łącznik elektroniczny z lampami jarzeniowymi ze statecznikami elektronicznymi oraz większością stateczników konwencjonalnych.

Sterownik Rolety

Jego zadaniem jest sterowanie silnikami rolet, markiz itp. urządzeń. Za pomocą sterownika można podnosić i opuszczać rolety okienne. Posiada funkcję położenia rolety. Możemy w ten sposób ustawić roletę na 50% otwartości z rana jak wstajemy, aby nie raziło nas światło. Pozycjonowanie rolet współpracuje obecnie z mechanicznymi krańcówkami silników. Jeśli silnik posiada elektroniczny wyłącznik krańcowy stracimy funkcję pozycjonowania. w przyszłości ten problem firma Fibaro chce rozwiązać za pomocą algorytmów wchodzących w skład Home Center. Sterownik współpracuje z przyciskami mono-stabilnymi, bistabilnymi i dedykowanymi przyciskami do rolet. Obsługuje moc silników do 1kW. W ten sposób użytkownik może podłączyć dowolną roletę elektryczną. Obecnie w ofercie silników do rolet przodujących firm nie ma urządzeń o mocy większej od 1000W.

Włącznik Przekaźnikowy

Za jego pomocą można włączać i wyłączać podłączone do niego urządzenia np. sterowanie nawilżaczem powietrza. Włącznik można zamontować także w gniazdach elektrycznych. Dostajemy wtedy dostęp do sterowania pojedynczym lub podwójnym gniazdem.

Czujnik Kontaktronowy

Jest to czujnik otwarcia drzwi/okna oparty na sensorze zbliżeniowym zasilanym bateryjnie. Dzięki czujnikowi możemy wprowadzić sztuczną inteligencję w instalacjach inteligentnych. Atutem czujnika jest możliwość wysyłania komendy bezpośrednio do 6 urządzeń z pominięciem centrali zarządzającej całym systemem (Home Center). Posiada także przycisk sabotażowy w razie napadu, a zasięg anteny został zwiększony aż do 90 metrów. Za pomocą czujnika możemy ustawić automatyczne sceny. Przykładem może być scena wyłączenia ogrzewania w danym pomieszczeniu jeśli zostanie otwarte okno.

Czujka dymu

Czujnik jest skonstruowany w taki sposób, aby wykrywał dym, który dostaje się do wnętrza budynku. w momencie wykrycia zagrożenia uruchamia alarm dźwiękowy, a także przesyła polecenia do zasocjowanych urządzeń. Urządzenie jest zasilane bateryjnie i potrafi wysłać sygnał do wybranych urządzeń z pominięciem centrali. Jest to ważny aspekt tego czujnika. Jeśli centralę pochłonął już ogień urządzenie dalej jest w stanie zareagować i uratować nam życie.

Czujka zalania

Czujnik jest skonstruowany w taki sposób, aby wykrywał zalanie wodą w obszarze w którym się znajduje. W momencie wykrycia zagrożenia uruchamia alarm dźwiękowy, a także przesyła polecenia do zasocjowanych urządzeń. Czujka zasilana jest bateryjnie lub prądem stałym. Dostajemy w ten sposób bezinwazyjny montaż w każdym miejscu. Dodatkowo posiada czujnik temperatury dzięki któremu mając ogrzewanie podłogowe możemy w lepszy sposób kontrolować przegrzewanie się układu.

Czujka Ruchu

Czujka wykrywa ruch w chronionym obszarze poprzez wykorzystanie promieniowania podczerwonego. Każdy ruch powoduje wysłanie sygnału radiowego, który trafi do zasocjowanych urządzeń. Może zostać wykorzystany do sterowania alarmem, oświetleniem bądź innym urządzeniem. Czujkę można wykorzystać do automatycznego wyłączenia świateł w danym pomieszczeniu jeżeli przez dłuższy czas nikt w nim nie przebywa. Ograniczamy w ten sposób zużycie prądu  [26]. Czujnik zasilany jest bateryjnie za pomocą trzech baterii AA. Uzyskiwana jest w ten sposób dowolność montażu. Nie trzeba prowadzić dodatkowego przewodu zasilającego. Czas pracy na bateriach wynosi do 2 lat. w zależności jak często czujnik jest wykorzystywany.

Wall Plug

Jest najmniejszym zdalnie sterowanym włącznikiem wpinanym bezpośrednio do gniazdka zasilającego. Urządzenie posiada funkcję pomiaru zużycia energii, a także kryształowy pierścień LED, który obrazuje obecne zużycie za pomocą różnych kolorów. Użytkownik może w łatwy sposób przenieść urządzenie z jednego pomieszczenia do drugiego. Takiego urządzenia nigdy wcześniej nie było w automatyce budynkowej. Użytkownik sam może skonfigurować urządzenie, a także przenosić je między pokojami. Dzięki wbudowanemu pomiarowi energii użytkownik może sprawdzać historię zużycia energii w domu, a także określić, co najwięcej zużywa energii elektrycznej. Dodatkowo urządzenie można wykorzystać do monitorowania uruchomionych urządzeń. Przykładowo, jeśli lodówka nie pobiera prądu oznacza to, że jest uszkodzona. Użytkownik jest o tym powiadomiony i może podjąć działania w celu naprawy urządzenia.

Bezprzewodowy Elektroniczny Termostat Grzejnikowy

Termostat utrzymuje zaprogramowaną temperaturę w pomieszczeniu i pozwala na szybką zmianę ustawień z panelu sterującego. Można w ten sposób kontrolować temperaturę dla całego domu lub dla poszczególnych pomieszczeń. Termostat posiada unikalną funkcję, która pozwala oszczędzać energię. Powoduje ona wyłączenie ogrzewania w momencie wykrycia znacznego spadku temperatury, na przykład podczas wietrzenia pomieszczenia. Montaż urządzenia jest banalnie prosty. Wystarczy wymienić standardowy termostat grzejnikowy na dedykowane dla Systemu Fibaro . Termostat pasuje do 99% zaworów (grzejników). Jedynie do bardzo starych typów  może wystąpić problem z montażem urządzenia. Obecnie standardem jest zawór RA-N. Jeśli użytkownik posiada zawór innego typu można wykorzystać przejściówkę, która jest dołączona w komplecie z urządzeniem.

Podsumowanie

Wiele urządzeń można zastosować na kilka sposobów. W następnej części zostaną opisane sposoby zarządzania takim domem. W czwartej części zostanie zaprezentowany projekt przykładowej instalacji wraz z kosztami na podstawie mieszkania. Natomiast w ostatniej kilka ciekawych pomysłów jakie można już teraz zastosować w automatyce budynkowej.

O Autorze:

Marcin Fibor

Właściciel firmy Fibaro Łódź

tel. 606 111 769


Contact me

Uzyskał tytuł magistra z informatyki oraz zarządzania. Obecnie zajmuje się tworzeniem oprogramowania do firm oraz prowadzi działalność gospodarczą związaną z inteligentnymi domami. Projektuje oraz wdraża takie instalacje dla najbardziej wymagających klientów.

Jego zainteresowania obejmują szeroko pojęty rozwój osobisty. Przeszedł szereg szkoleń z tym związanych. Z tego powodu poza prowadzeniem szkoleń z montażu i konfiguracji inteligentnych domów prowadzi dodatkowo szkolenia z wystąpień publicznych oraz tworzenia efektywnych prezentacji.

Źródła zdj. : telbit24.pl, smartech.pl

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.