Integracja sklepu przez XML

  • Jak importować?Import szablonów aukcji za pomocą adresu pliku xml
  • Mapowanie kategoriiWybór najlepszej ścieżki kategorii
  • Uzupełnianie domyślnych wartościUstalanie wartości parametrów dla danego importu
  • Edycja szablonóworaz wystawienie aukcji

Funkcjonalność importowania szablonów aukcji za pomocą adresu pliku xml, który jest generowany przez sklep do porównywarki cenowej, umożliwia Sprzedawcy masowe wystawianie aukcji. Narzędzie to znacznie skaraca czas, który Sprzedawca musiałby poświęcić na ręczne wystawianie każdej aukcji z osobna. Dodatkowo umożliwia ono grupową edycję aukcji oraz zarządzanie nimi.

Importu szablonów można dokonać (po zalogowaniu do serwisu Mergeto.pl) w zakładce Moje konto -> Moja sprzedaż -> Szablony aukcji -> Import szblonów, klikając przycisk „Nowy„. Następnie należy podać nazwę pliku po jakiej w przyszłości będziesz chciał go wyszukać ( nazwa powinna być intuicyjna i opisywać zawartość pliku), adres url pliku jest to adres pliku xml, z którego będą pobierane dane, adres url sklepu jest to adres internetowy witryny sklepowej. Konieczne jest również dokonanie wyboru „Rodzaju aktualizacji” – w tym polu masz do wyboru dwa rodzaje aktualizacji danych: manualną i automatyczną. Polecamy zaznaczenie opcji automatycznej, dzięki której nasz system co 3 dni będzie aktualizował informacje zawarte w pliku xml. Natomiast wybór opcji manualnej pozwoli na ręczną aktualizację danych oraz edycję opisu produktu. Wybór sposobu aktualizacji jest obligatoryjny.

Aktualnie jedyną obsługiwaną przez Mergeto.pl porównywarką cenową jest serwis CENEO, jednakże w niedalekiej przyszłości będziemy obsługiwać pozostałe serwisy.

Mapowanie kategorii jest drugim krokiem w procesie importowania szablonów aukcji. Jest to bardzo istotny krok, ponieważ im lepiej wyznaczysz ścieżkę kategorii, tym łatwiej Kupującemu będzie znaleźć pożądany przez niego produkt i złożyć ofertę kupna.

Chcąc ustalić kategorię dla danego szablonu kliknij przycisk „Zmień„. Masz do wyboru dwa rodzaje wyszukiwania docelowej kategorii produktu. Pierwszy to standardowy ręczny wybór ścieżki kategorii, natomiast drugi sposób polega na wpisaniu frazy wyrażającej ostatnie ogniwo ścieżki kategorii.

Może zaistnieć sytuacja, w której dany szablon będzie miał więcej niż jedną ścieżkę kategorii. W Mergeto.pl istnieją dwa rodzaje ścieżek kategorii, pierwsza jest to ścieżka główna, natomiast drugi typ to ścieżka alternatywna, dzięki której również będzie można „dojść” do danej aukcji, jednakże w mniej intuicyjny sposób. Przykładowo do kategorii „Książki dla dzieci” można dojść zarówno po przez główną kategorię „Książki” jak i drugą główną kategorię „Dla dzieci”.

Trzecim krokiem podczas akcji importu szablonów jest uzupełnienie domyślnych wartości, które będą obowiązywały na wszystkich aukcjach Sprzedającego (wszystkich aukcjach z danego importu). Oprócz danych, które uzupełnia się podczas standardowego wystawiania aukcji, dostępne są dwa nowe pola: „Ceny importowanych produktów” oraz „Wyrażenie XPath„. W pole „Ceny importowanych produktów” należy wpisać procentową część ceny po jakiej chciałbyś sprzedawać Swoje produkty w Mergeto.pl. Podstawa cenowa jest pobierana z pliku xml, który jest generowany przez Twój sklep do porównywarki cenowej. Obrazując to na przykładzie jeżeli cena produktu X w pliku wynosi 100%, a w pole „Ceny importowanych produktów” zostanie przez Ciebie wpisana wartość 90% oznacza to, że będziesz sprzedawał Swoje produkty w Mergeto.pl o 10% taniej, niż w Swoim sklepie internetowym. 

Wyrażenie XPath” jest narzędziem, które umożliwi Sprzedającemu import opisów produktów prosto ze Swojego sklepu internetowego. Częstymi są sytuacje, gdy w porównywarce cenowej opis produktu jest bardzo krótki i ubogi, a Sprzedawca chciałby go szerzej opisać. Wiadome jest, że dobra prezentacja i opis produktu wpływają na decyzje zakupowe klientów, dlatego też sprawdź czy wyrażenie to zostało automatycznie wypełnione (nie jest ono obligatoryjne, więc system pozwoli Ci przejść dalej bez uzupełniania tego pola). Jeżeli wyrażenie to nie zostało automatycznie uzupełnione, a sam nie wiesz gdzie je znaleźć, napisz do nas, a nasi pracownicy pomogą Ci je znaleźć w kodzie źródłowym Twojego sklepu.

Jeżeli wszystkie pola zostały przez Ciebie uzupełnione kliknij przycisk „Importuj„, by dokonać importu szablonów aukcji do Twojego konta na Mergeto.pl. Wykonanie tej akcji nie spowoduje finalnego wystawienia aukcji, ponieważ konieczne jest uzupełnienie schematu cenowego. Od tej pory szablony aukcji będą znajdować się w zakładce „Lista szablonów„.

Po zaimportowaniu szablonów aukcji możesz je edytować, a następnie wystawić w formie aukcji. Kliknij tutaj i zobacz szczegółową instrukcję edycji szablonów i wystawiania aukcji. Jak edytować szablony aukcji?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.